| katy a întrebat:

Am o boxa portabila cu amplificator si trebuie sa ii fac prima incarcare a bateriei.In manualul de instructiuni scrie ca timpul de incarcare este de aproximativ 8-10 ore.La avertisment zice, ca daca bateria este sub tensiune trebuie incarcata complet in 48h.Ca fata, ma cam depasesc treburile astealaughing Este cineva care ma poate lamuri cat trebuie sa o incarc prima data?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Bateriile folosite in asemenea amplificatoare trebuie formatate inainte de folosirea normala.
1. Din fabrica, probabil, bateria va veni deja partial incarcat. Folosesti aparatul pana la descarcare completa.
2. Incarci bateria cu boxa oprita, timp de cca 15-16 ore, dupa care decuplezi incarcarea si folosesti boxa pana la descarcarea completa a bateriei.
3. Repeti inca odata pasul 2.
4. De acum, bateria este formatata si-l poti incarca normal pana la 8-10 ore daca s-a descarcat complet, sau timp mai scurt (3-4-5 ore) daca n-a fost complet descarcata.
Poti aproxima timpul de incarcare partiala necesara, daca raportezi cate ore "tine" bateria dupa ce a fost incarcata complet (timp de 8-10) ore, cu incepere de la faza de descarcat complet, respectiv cat timp a tinut bateria cu functionarea boxei pana noua descarcare completa.

| katy explică (pentru Bula):

Da,mi-a venit incarcata si l-am folosit pana s-a descarcat complet.Multumesc pentru raspuns!

1 răspuns: