| EricAvocado a întrebat:

Am o imagine pe desktop si am un icon de chrome, ce genereaza existenta iconului? Fiecare are coduri distinctive ce nu se "ating" sau se suprapune cumva codul ce genereaza existenta icon-ului cu codul ce genereaza existenta imaginii?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Inteleg ce vrei sa zici dar nici nu e atat de complicat, imaginea este pe fundal de aceea se numeste si background, iconitele sunt shortcuturi (scurtaturi ) catre o cale.
Din sistemul de operare sunt facute sa nu se suprapuna cum spui, mai la subiect de atat avem nevoie de un programator sau cineva care cunoaste windowsul la nivel de kernel.

| Algo098 a răspuns:

Imaginea pe ecran e formata dintr-un singur strat, iconita nu e suprapusa pe ecran peste imaginea desktopului. La nivel de cod, exista o imagine cu desktopul fara iconita si o imagine cu iconita si in functie de locul unde trebuie sa apara iconita, i se face loc sa apara in sensul ca iconita inlocuieste imaginea de sub ea cu imaginea ei si rezulta o singura imagine afisata pe ecran. Cand se schimba pozitia iconitei in alt loc, in locul unde a fost iconita se reface imaginea desktopului si iconita inlocuieste alta zona a desktopului. Deci la nivel de coduri avem desktopul fara iconita, avem iconita si avem si desktopul cu tot cu iconita care a inlocuit o bucata din desktop cu imaginra ei. Acea imagine cu tot cu iconita o vedem pe ecran.

| EricAvocado explică (pentru Algo098):

M-am exprimat gresit. imaginea de pe ecran e tot un icon. nu ma refeream la background, ci la iconita unei imagini jpg. merci mult!