| EricAvocado a întrebat:

Daca pun o imagine pe wall pe Facebook de pe desktop codul care creeaza wall-ul "atinge" cumva codul imaginii? Au tangenta intre ele? Sau nu pot sa se "atinga" pentru ca s-ar anula wall-ul sau imaginea? Si poate exista doar de sine statator? Si inca ceva, codul icon-ului de google chrome de pe desktop are vreo tangenta cu prima pagina dupa ce deschizi chrome-ul? Pagina de start

1 răspuns:
| AstroNoot a răspuns:

Ai parte de niste revelatii de copil de gradinita,cand vine vorba de lumea digitala,si acum vezi numa cod binar in fata ochilor. Cand zici "tangenta",e ceva foarte vag. Poti zice ca au tangenta intre ele? Da,oarecum,ca wall-ul de pe Facebook e o combinatie de HTML si Javascript. Undeva,acest HTML contine adresa imaginilor( gen,folderul unde sunt stocate pe server,oarecum),si spune browserului sa afiseze acea imagine,dar ea nu e integrata in HTML.

In legatura cu pagina de start de la chrome,iar esti pe langa,si pui intrebari fara sens. Icon-ul de la google chrome e pur si simplu un buton care executa marele program,adica google chrome. Pagina de start pe care o vezi,face parte din program,si nu din icon.

P.S: Cred ca ai nevoie de niste explicatii majore in privinta tehnologiei, si ar trebui sa incepi cu niste chestii mai simple. Nu stiu ce incerci sa faci, dar daca vrei sa inveti chestii din acest domeniu, ar trebui sa incepi cu bazele. Ce intrebi tu, e ceva de genul "Metalul de la cheia masinii are tangenta cu masina? Sau nu pot sa se atinga, pentru ca ar anula masina?".

laughing) Succes mai departe