| Innovation a întrebat:

Am o imprimanta Canon Pixma MP220.Curand mi-am incarcat cartusul negru, iar pe cel color l-am cumparat de nou.Problema este ca atunci cand vreau sa scot ceva la imprimanta sau sa copiez ceva, imi zice CHECK INK U163 BLK.Am sunat ieri pe cineva si a zis ca nu are nici o problema ca cel negru este reincarcat, trebuie sa mearga.Ce sa fac? Acei contactori din spatele cartusului i-am curatat.Ce sa fac sa mearga?

Răspuns Câştigător
| TheBlackAng3l a răspuns:

Iti zic eu ca la fel patesc indiferent ca am incarcat cartusul sau nu..pe imprimanta ai un butonas rosu.e ca un reset. tine apasat pe el..de 2-3 ori cateva secunde bune iar apoi o sa mearga..ma mine mereu arata asa si cand fac asta dispare si merge perfect... daca nu, inseamna ca e cartusul

| TheBlackAng3l a răspuns (pentru TheBlackAng3l):

Astept funda in caz ca raspunsul a fost bun si iti merge imprimanta big grin

| Innovation explică (pentru TheBlackAng3l):

Sincer nu am mai intrat pe TPU in ultima vreme ca am fost ocupata, dar am chemat pe cineva si a facut exact cum ai zis tu.Chiar daca nu datorita tie a mers imprimanta, iti voi da funda pentru ca raspunsul tau este CORECT!

| TheBlackAng3l a răspuns (pentru Innovation):

Multumesc big grin

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Acei contactori de pe spatele cartuşului sunt "încărcaţi" cu un fel de energie şi dacă i-ai "curăţat" NU mai ai şanse să ţi-l recunoască!

Tocmai asta este recomandarea : se scoate/manipulează cartuşul cu grijă FĂRĂ a atinge contactele de pe spatele cartuşului : vezi instrucţiunile!

Chiar NU ai ce face altceva, decât să cumperi alt cartuş şi să-l schimbi.

Acelaşi lucru, probabil, s-a întâmplat şi la centrul de refill, tipul a atins acele contacte, în timpul manipulării, şi de aceea nu l-a recunoscut imprimanta...

| Innovation explică (pentru bursuc001):

Iti multumesc pentru raspuns dar nu m-a ajutat, si oricum am reusit sa o fac, am chemat un om care se pricepe si a zis ca trebuia doar resetata imprimanta, deci nu e deloc vina ca am pus eu mana pe contactori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imprimanta nu mai recunoaste cartusul negru.scimbal

| Innovation explică (pentru anonim_4396):

Multumesc ca ai raspuns dar nu mi-e de ajutor sfatul tau pentru ca abia am luat cartus color si costa 1 milion un cartus nou.E usor de zis din gura "Schimba-l"

| K0sti a răspuns (pentru Innovation):

Schimba-l! E dus electric! Asa patiti daca va luati imprimante pe jet.