Întrebare recomandată | JohnnyWylde a întrebat:

Am o intrebare dar va rog sa raspundeti doar daca stiti. Vreau sa imi schimb placa video si am buget de 550 - 600 RON. Eu oscilez intre Nvidia GTX 650 si ATI Radeon HD 7770. Am intrebat pe un forum si mi-au zis ca un Radeon-ul e mai bun. Mentionez ca placa o iau pentru gaming. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

Scurt pe doi: HD 7770 este mai performanta decat GTX 650.

19 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ce de oameni fara cap. Daca radeon ai fi fost la fel ca nVIDIA, adica la inceputuri, aucm multi multi ani, lumea nici nu s-ar fi uitat, care e mai buna, de ce, zicea radeon. dar asta nu s-a intamplat(la radeon), ci la nVIDIA. mort copt, sa fie nVIDIA.
Oricum, ideea e ca radeon 7770 e mai performanta.

| 0rlando a răspuns:

Eu zic să optezi pentru Nvidia. GPU-urile de la ATI, pur și simplu încă nu au ajuns la nivelul celor de la Nvidia, încă au multe probleme, majoritatea din cauza driverelor.

| imaqtpie a răspuns:

De ce postati daca nu stiti? 7770 este mai buna decat 650.

| M1hai a răspuns:

Du-te pe nVIDIA deoarece e foarte stabil, avand in vedere ca ati nu este, Nvidia e mai performat ca ati, deci nVIDIA! bafta la jocuri

| catthshshshs a răspuns:

Eu am Nvidia de cateva luni si e foarte buna. Recomand.

| Niiiicu a răspuns:

Salut,merg clar pe nVIDIA iar atunci cand o cumperi uitate la cati biti are ca aia fac diferente intre o placa buna si una slabuta, mai bine o placa de 512 mega pe 256 sau de ce nu 512 biti care rupe tot decat una de 1 giga pe 64 sau 128 bitihappybafta

| IulianP a răspuns:

Problema cu driverele s-a rezolvat de mult la AMD.
Multi dintre voi nu stiu cu ce se mananca acest domeniu si recomanda doar ce au ei.
LLuati de aici o comparatie: http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/GTX_650_Power_Edition/1.html

Mai faceti putina lectura inainte de a face unele afirmatii.

| JohnnyWylde explică:

Tot nu m-am convins de nimic. Cred ca inainte de comanda voi da cu banul sa aleg una.

| Me2 a răspuns (pentru JohnnyWylde):

Pai te conving eu, as alege hd 7770 fara dar si poate, scurt, e mai performanta decat gtx 650,

| spaghetty a răspuns:

Eu as merge pe ATI e mai buna pentru gaming nu stiu ce zic astea.

| BuGz a răspuns:

Nvidia e mult mai buna.

| Paull18 a răspuns:

Salut. nu iti lua ATI. In primul rand nVIDIA mult mai buna ca ATI mai ales pentru gaming iar la nVIDIA ai suport la ei pe site + un tool care iti verifica automat pc-ul, cauta placa video si iti ofera singur driveru pentru ea doar sa ii dai download, iar driveru e actulizat tot la 3 luni. Oricum recomand nVIDIA.

| YoIustin a răspuns (pentru Paull18):

Sa stii si tu ca cele ATI sunt mai bune decat cele nVIDIA in rpimul rand pentru ca ofera detalii ai bune la grafica si fps mai mare si in al doilea rand pentru ca isi pot face overclock singure.

| WhiteAndProud14 a răspuns:

Mergi pe ATI Radeon HD 7770, e mai buna decat GTX 650 cu 10-20%. E dual slot, silentioasa si rece.
De cat ai monitorul?

| Memy a răspuns:

Nvidia e mult mai bun decat ati. Eu mi-am luat acum ceva ani o placa video nVIDIA Gt 7600 GS, fratemiu un Ati (nu mai stiu modelul). Eu am facut putin oc pe ea happy o folosesc si acum lu fratemiu i-a crapat anul trecut fara OC. Deci ia nVIDIA iti sugerez, cauta pe mai multe site-uri mediadot price koyos poate reusesti sa gasesti ceva mai bun la aceiasi banuti(in general uita-te dupa frecventa procesorului sa fie cat mai mare ca ala face toata treaba )

| abczzz45 a răspuns:

Nvidia e mult mai buna.

| XxXBossXxX a răspuns:

Nvidia e mult mai bun. Eu am avut ATI Radeon HD 1112. E de cea mai prosta calitate. Eu iti sugerez sa iti iei Nvidia GTX 650 care l-ai spus. Bafta. Funda :X

| claudiutucmeanu a răspuns:

Clar Nvidia. Si plus ca 650 este o placa foarte buna. Poti rula multe jocuri cu rezoluția și grafica la maxim

| toniboni a răspuns:

Pai daca vrei pentru gaming ia-ti Nvidia GTX 650 e mai buna eu am Nvidia GTX 650 si imi merg foarte bine jocurile