| AlexSalutir a întrebat:

Am o intrebare legata de temperatura procesorului de la calculator.
Am o placa de baza mai veche care suporta procesoarele respective
Intel 2.66 ghz - temperatura cpu 50/51, temperatura sistem 40
Intel 3.40 ghz - temperatura cpu 61/62, temperatura sistem 44
Astea sunt temperaturile la care s-au oprit.
Stiu ca imi trebuie mai multa ventilatie,le-am pus pasta termo conductoare, vreau doar sa stiu daca totusi ma tine calculatorul cu procesorul ala de 2.66 ghz.
Vreau sa mai stiu daca pot sa ii fac ceva sa mai scada temperatura folosind un program sau ceva din bios.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La fiecare tip de procesor in parte este o temperatura specifica la care rezista.
http://devicebox.ro/faq/care-este-temperatura-normala-procesorului.html
Era bine daca precizai si denumirea procesorului. Oricum, un cooler mai puternic ar fi bun.

| AlexSalutir explică (pentru Salontanul):

Mersi omule :*

| Salontanul a răspuns (pentru AlexSalutir):

Multumesc si eu!

3 răspunsuri:
| Andrei_Kovacs_1993 a răspuns:

Pune un culer mai mare :-) nu cred e mai poti face ceva. Inceraca sa dai reset la bius. Atunci se configureaza un pic mai bine.