| JoseCallejoNNn a întrebat:

Salut tpu....cand deschid calculatorul imi apare un mesaj de genul: cpu temperature low..pres f1 to continue, cam asa. Am intrat in bios sa vad temp procesorului si aceasta este de 105 grade straight face. Oare de la ce? O rezolvare? (in afara de...schimba-ti procesorul, nu stiu ce.) Tin sa mentionez ca procesorul e slab, Intel celeron 2.66 ghz.

13 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

De câți ani nu ai schimbat pasta termocondutoare la procesor, sau mai bine zis acesta mai are asă ceva de ai temperatură așa mare, la care se adauga prostia fatală și anume dezactivarea oprii de siguranță a calculatorului dacă temperatura este peste limită, prostie ce acum s-ar putea să te coste un procesor nou.
Remediu
Nu mai folosii calculatorul
Schimbă pasta termoconductoare/pune pasă termoconductoare între radioatorul procesorului și acesta(necesită demontarea radiatorului)
Daca ai noroc să fii scăpat cu senszorii neafactatți de pe placa de bază, de la degajarea peste linite ce a avut loc, atuncti totul va revenii la normal. Daca nu, ghhinion.Succes

| JoseCallejoNNn explică (pentru DeyCj):

Ok deci trebuie pasta termoconductoare... daca imi cumpar cam cat sa pun? nu ma pricep...acum temperatura e de 99 grade.

| DeyCj a răspuns (pentru JoseCallejoNNn):

De mai vrei procesor și calculator nu-l mai folosii.
Dacă nu te pricepi recomand un service.Cei de acolo știu ce au de făcut.
Succes

| gelu1970 a răspuns:

Opreste pc daca vrei sa mai ai procesor
deschide pc
curata tot praful si scama din interior folosind presiune de aer insa nu foarte puternica
dezmontezi cooler si il cureti
cu alchool sanitar in caz ca nu ai alchool de 98 si cu un servetel moale de hartie cureti pasta termica de pe procesor si de pe cooler
cumpri pasta termica si o aplici in cantitate foarte mica pe procesor
montezi cooler cu mare atentie ca sa faca un contact perfect cu procesorul
conectezi cablul de curent si fara sa pui capacul il pornesti si vezi daca functioneaza toate ventilatoarele.
in cazul in care tu crezi ca nu te descurci mergi la un serviciu tehnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar putea sa se fi topit si termometrele o iau razna de tot.

| KobraXS a răspuns:

Procesorul nu e slab.Eu am celeron 430 de 1.8 GHZ, as vrea sa fi fost ca al tau, si nici la 60 de grade n-a ajuns(el rezista pana la 100 grade celsius). Desfa unitatea,curat-o de praf,pune-i pasta termoconductoare, intra in windows si mai scapa de procesele si serviciile inutile, daca poti schimba-ti windows-ul(asta doar daca vrei tu).Iti mai spun inca o data, procesorul tau nu e slab, este foarte bun>>>

| JoseCallejoNNn explică (pentru KobraXS):

La ce magazine se gaseste pasta?

| KobraXS a răspuns (pentru JoseCallejoNNn):

Du-te intr-un magazin IT si incearca sa vezi daca au, dar nici eu nu stiu de unde pot cumapara pasta termoconductoare, dar iti zic, du-te la un magazin IT si incearca

| VladPătrașcu a răspuns:

Intel celeron dual de, 2.66 pe 775 am si eu, problema,este : desfacut, scos tot praful din coolerul de, deasupra procesorului si pus o pasta termica iti recomand sa il duci la, cineva, autorizat care stie sa, faca, asa ceva

| LauBau a răspuns:

100% o parte din procesor s-a topit iar termometrele nu mai actioneaza corect.
l-ai deschis sa vezi daca a patit ceva?
Atata timp cat poti sa intri pe Windows e OK
PS: Mie mi sa topit odata procesorul deci nu e de gluma