| MDE94 a întrebat:

Am o intrebare, sper ca ma puteti ajuta, vreau sa cunpar procesorul AMD Phenom II X4 955 Black Edition 3.22 Ghz si vreau si o placa de baza, cu asta vreau sa ma ajutati, vreau o placa de baza pe care sa mearga acest procesor, iar memoria RAM sa fie DDR2 cu cel putin 800 Mhz frecventa. Buget maxim pentru placa de baza 200 de lei. Ar fi mai bine sa renunt la acest procesor si sa-mi cumpar Intel quad core q8300? astept raspuns, multumesc, dau funda happy

1 răspuns:
| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Iti recomand placa asta: http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/n68c-s-ucc/ pe care merge procesorul tau http://www.pcgarage.ro/......z-skt-am3/
Placa asta costa 169 lei pe PcGarage ( Nu stiu de unde ti-o cumperi tu) si procesorul costa 451 lei pe PcGarage ( La fel)
Pe aceasta placa de baza merge si memorrile DDR2 cu frecventele 1066/800/667/533 MHz si pe DDR3 cu 1600/1333/1066/800 MH partea misto e ca iti poti pune acum rami DDR2 de la ceva calculator mai vechi presupun si cand o sa ai bani iti poti cumpara memorie de DDR3 care este mai rapida si consuma mai putin curent ( si este mai ieftina). Memoria DDR2 E cam de doua mai scumpa.
http://www.pcgarage.ro/memorii/sycron/4gb-ddr3-1333mhz-cl9/ pe pc garage iti poti poti cumpara doua din astea cu 170 lei cand o sa ai bani ( Placa de baza are doua sloturi si maximul de RAM-i suportati sunt de 8 giga)
Astea sunt de 1333 Mhz da poti sa iti iei si de 1600 Mhz dar sunt un pic mai scumpi.
Pana atunci poti folosi RAM-i de DDR2.
Ma bucur ca te-am putut ajuta.Succes!