| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare dilema cu internetul de la akta:
Din speedtest rezulta:
1.viteza mea prin wireless este de 50MB/s
2.viteza mea prin LAN este de 100MB/s

Care este viteza mea reala si cum o aflu? (am abonament de 20 mb)

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Bun. Din imagini reiese ca ai maxim ~75 mbps download. Dar cum nu stiu nici o firma cu viteza asta, ma gandesc ca ai 100mbps si nu stii tu. E posibil sa limiteze si router-ul(trebuie sa verifici daca scoti viteze identice si fara router).
Motivul pentru care pe wifi scoti viteza aia e data de: fie e distanta mare de router, fie router-ul e mai batran sau adaptorul wifi de unde descarci tu, si suporta doat standardul G, motiv pentru care limiteza viteza.

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ia pune tu un printscreen ca sa vad exact ce ai tu.

| Romaniamafia a răspuns (pentru sltlp):

Http://sdrv.ms/1fHGoYJ uite aici printscreenurile

| CM7YRE a răspuns:

Daca abonamentul tau este de 20mb imparti acei 20 la 8 obtinand astfel o viteza de transfer de 2.5 Mb/s.
Banda de la testul de viteza ar trebui sa-ti arate tot ca e de 20 mb, asa cum ai abonamentul. Exista totusi servere sau momente care arata diferit. Incearca sa folosesti http://www.speedtest.net/ pe mai multe servere. Depinde si ce provider ai, pe reteaua locala unii au viteza cateodata mai mica, cateodata mai mare.

| SasNetRomania a răspuns:

Aia nu e viteza ta reala aia e cat poate portul lan si wireless.
pentru viteza ta reala cat de cat folosesit site-ul speedtest.com ce viteza obtii acolo o imparti la 8.