| Shadowluc a întrebat:

Am o mare problema informaticienilor! Am reinstalat windowsul la PC si orice joc pe care il luam si voiam sa il dezarhivez imi dadea o eroare ca un fisier e corupt...bun am instalat alt windows crezand ca asta e problema...dar acelasi lucru mi se intampla si la noul windows, va rog ajutati-ma.
PS: tin sa precizez ca ambele windows-uri erau Windows 7 ultimate.

Răspuns Câştigător
| 0x11111051 a răspuns:

Sau nu is instalate Drivere si Direct X si WinRAR...

13 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Te rog nu mai face SPAM!

neluL
| neluL a răspuns:

Doar la jocuri face asa?
De exemplu asta poti sa dezarhivezi?
http://tiny.cc/aizh3w
E un program oarecare! Il poti arunca dupa dezarhivare.
Da-mi exemplu cu link de un joc descarcat de tine si la care ai eroare la dezarhivare.

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| Shadowluc explică (pentru neluL):

Deci aceleasi jocuri le-am jucat cu ceva timp in urma dar pe aceleasi calculator nu imi mai merg acum. Pur si simplu am incercat sa ia fisiere iso dar cand dau sa instaez imi apara a un fisier e corupt...

| Shadowluc explică (pentru neluL):

Am downloadat si dezarivat liku care mi l-ai dat si a mers fara robleme

| neluL a răspuns (pentru Shadowluc):

Vezi ca ai probleme cu conexiunea la internet si fisierele nu se descarca complet. Urmareste asa:
-de pe pagina din care faci download vezi cati GB sau MB are jocul (scrie in pagina acolo la dimensiune). Apoi descarci si da click dreapta pe fisierul descarcat si ->Proprietati ->aici vezi cati MB sau GB ai descarcat. E posibil sa nu ai o descarcare completa. Daca sunt mai multe fisiere in joc, verifica fiecare fisier.

| KodrutZ a răspuns:

Mdah, doi superinteligenti. E posibil sa ai probleme cu hardul sau conexiunea la net si sa downloadezi fisiere corupte de fiecare data. Daca iei un kit oarecare de pe net merge, sau face aceeasi figura? Eroarea de fisier corupt mai apare cind incerci sa dezarhivezi arhive cu parola si nu stii parola.

| Shadowluc explică (pentru KodrutZ):

Asta imi face doar la jocuri... daca e sa iau aleva il dowloadeaza perfect fara nici o problema. Am conexiune de la RDS.

| al3xander a răspuns:

Posibil ca ai vreo problema cu HDD-ul si din cauza asta fisierele sunt corupte sau vreun virus infector care modifica fisierele si cand le executi dau eroare din cauza ca sunt modificate. stiu ai sa zici ca ti-ai reinstalat windows-ul si nu crezi ca sunt virusi dar posibil sa fie virusi care s-au copiat pe alte partitii si chiar daca ai formatat C-ul de la 0, cand ai intrat din nou in windows s-au autoexecutat de pe alte partitii. iti recomand sa faci o scanare cu kaspersky virus removal tool la tot calculatorul http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Kaspersky-Virus-Removal-Tool.shtml
daca nu sunt virusi iti recomand sa faci un checkdisk si daca nu te pricepi in linia de comanda iti recomand utilitara asta http://www.softpedia.com/get/System/Hard-Disk-Utils/CheckDisk.shtml

| Shadowluc explică (pentru al3xander):

Am doar o partitie... nu e vrba de asta

| Shadowluc explică (pentru al3xander):

I-am facut un chekdisck de prima oara cand mi-a facut asa...dar tot nimic.

| al3xander a răspuns (pentru Shadowluc):

Atunci nu stiu ce sa mai zic, posibil ca imaginile ISO de la jocuri sunt corupte. dar tu ce program de emulare pentru ISO folosesti?

| misticname a răspuns:

Bun.Incearca sa instalezi programul WinRar(daca nu il ai), daca asta nu merge inseamna ca pot fi coorupte(adica nu sunt luate in intregime)De aceea incearca sa il descarci de mai multe ori, sau incearca sa iei jocurile direct instalate, sau cauta jocuri cu extensia.iso care se monteaza cu Daemon Tools

| Shadowluc explică (pentru misticname):

Am WinRAr...si mai nou am downloadat jocuri in frmat.iso si cand dau sa il instalez imi zice ca un fisier e corupt.