| anonim_4396 a întrebat:

Am o palaca de baza ff buna nu mi s-a srticat de loc si n am avut probleme asa ca nu mi-am schimbat calculatorul dar i-am bagat ram si hard diskuri imibunatatite la greu dar nu imi merge palca de sunet am luat una compatibila cu toate si nu o recunoaste nici pe asta nici pe cealalta originala care e incorpoarata dar teoretic ar trebui sa o ignore dar nu nu si nu au verificat 2 tipi secializati si nimic ok vi s-a intamplat si voua stiti ce trebuie sa fac?
1 nu vreau raspuns gen ia-ti alta placa de baza
2 doar daca stiti raspundeti CLAR!?

Răspuns Câştigător
| ionut1980 a răspuns:

Dai foarte putine detalii. Spune numele placilor si detalii tehnice. Pot fi probleme de compatibilitate intre ele. Cineva in domeniu te va lamuri, sper.

9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ia-ti alta placa de baza.

| costymaximus a răspuns:

Iarta-ma daca iti raspund tot cu o intrebare.Care este cea mai importanta componenta de la care se pleaca cu configurarea unui pc? Daca gasesti raspunsul o sa-ti dai seama

| nobody like me a răspuns:

Da e posibil ca si mie mi-a spus unu de un ddr4 eu de unde e asa ceva? si cand ma duc la altu ai ddr2 psi express etc cred ca se mai imbata unii tu nu-i crede u nu aiveai de unde sa stii de asta si draga Abh de aia suntem pe TPU ca sa dam batai de cap altor utilizatori care se pricep si chiar daca ar fi 0 la cal asta u iti da dretul sa spui ce ai spus nu de aia se numeste TPU. ce ai scris u nu e o parere sau un raspuns ci o jicnire

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

3. Nu există DDR4.
4. Nu ne-ai spus ce model e minunea ta de placă de bază.
5. Îmi sună a tranzistori prăjiți, probabil și un slot PCI dus. Du-o în service și plătește ca să ți-o repare cât pe o placă de bază nouă, că ai pus suflet la ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e vb de suflet si am fost in service de mai multe ori si nu stiu ma gandeam daca vi s-a intamplat si voua si "NU" ul ala de la inceput u avea ce sa caute, exista ddr4 cei de la service mi-au spus asta si am spus cei sig nu erau nebuni toti. scuze ca am ca ma grabesc Abh dar am si eu alte treburi decat sa stau sa scriu corect astfel de dificultati nu pot fi rezolvate pe site-ul asta / daca i s-ar intamplat la cineva acelasi lucru m-am gandit sa incerc ca nu am timp sa ma coplic cu asta dar cred ca o sa imi iau o placa de baza noua / e evident faptul ca esti 0 la calculatoare/ scuze ca nu toti ne-am nascut invatati dar nu sunt 0 la calculatoare si nu cred ca m-ai incercat tu sa vezi sa stii daca nici expertii nu stiu eu de unde ai vrea sa stiu ma gandeam si repet poate cineva a patit asta si... sa imi dea si mie informatii. Care este cea mai importanta componenta de la care se pleaca cu configurarea unui pc? si ce legatura are asta cu ce am intrebat eu nu mi s-a intamplat ceva la placa de baza cea de sunet straight face si u scuza-ma ca nu stii sa citesti./minunea ta de placă de bază/ nu ca ar fi ceva personal dar sincer decat sa imi iau o placa de baza si sa stau toata ziua cu ea in service ca nu merge aia si ailalta mai bine o am pe asta la cere nu aveam probleme daca nu se gasea sora mea sa desfaca calculatorul si sa strice ea pe acolo. o sa o schimb. dar am pus aceasta intrebare sperand ca nu v-a trebui fiindca stii e simplu nu am TIMP sa stau dupa ala sa imi duc calculatorul in sus si in jos. dar se pare ca asta v-a trebui sa fac. ok mersi de informatii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Să lămurim câteva lucruri.
DDR4 există DOAR pentru memorii video (VRAM, adică memorii pentru plăci video). Există și plăci video cu memorii DDR5.
Dar în niciun caz nu există DIMM-uri de tip DDR4, adică memoriile alea care le înfigi în slot. Cum tu n-ai pomenit nimic de placi video, tind să cred că prin „DDR4" te-ai referit STRICT la tipul de module de memorii suportat de placa ta de bază, ceea ce e fals, din moment ce nici NASA nu are DDR4, ba chiar au DIMM-uri pe bază de memorii NAND flash nevolatile de mari capacități de câteva mii de euro bucata, dar asta e altă discuție.
Acum că am lămurit asta cu RAM-ul să trecem la următorul capitol.
O placă de sunet e compusă din mai multe componente, cele mai importante și predispuse la ardere fiind pre-amplificatoarele, tranzistorele bipolare cu joncţiune sau DAC-urile și ADC-urile (respectiv cipurile care convertesc sunetul din digital în analog și invers). De asemenea, pot fi „castrate" și mufele audio, astea pot fi înlocuite ușor cu un ciocan de lipit chiar și acasă dacă ai „mână".
Dacă este vorba de altă componentă din cea de mai sus, atunci nu mai ai ce face.
Bineînțeles, de obicei lucrurile simple de complică. Poate fi chiar și o banală problemă de drivere, sau dispozitiv de ieșire în sistemul de operare setat necorespunzător, fapt datorat lipsei de experiențe.
O problemă de incompatibilitate mai rar vezi, majoritatea plăcilor de sunet sunt pe PCI X1 iar plăcile de bază, chiar ele vechi și ieftine, au acest slot. Funcțional sau nu, e altă problemă. Că placa de sunet luată de tine e funcțională sau nu, e iarăși altă problemă.
Când instalezi o nouă placă de sunet, nu este nevoie să scoți driverele de la cea veche sau să o dezactivezi, poți folosi două placi de sunet chiar și simultan, dacă aplicația de redare suportă acest lucru (un DJ folosește chiar și 3 plăci de sunet concomitent).
Sunt atâtea de spus pentru o problemă atât de simplă. Problemă ce se ia pe variante eliminatorii până depistezi factorul cu problema.
E foarte mult de explicat și mă îndoiesc că o să înțelegi mare lucru. Mai ales că există riscul și ca să-mi răcesc „gura" de pomană iar problema să fie în altă parte.
Experții nu știu nimic săracii, concluzie trasă de tine după ce mi-ai citit un post ironic ce nu vroia decât să-ți atragă atenția asupra unui detaliu. Încearcă să nu mai judeci oamenii după aparențe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ms expertule dar am rezolvat problema

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasa-ne

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dc am primit stupid eu stiu ca 'expertule' nu e un cuvant urat nu e adevarat nu esti expert TPU