| opacatoasa a întrebat:

Am o placa de baza cam veche, avand PCI Express 1.0. Ideea este ca vreau sa imi cumpar o placa video ce are PCI Express 2.0. Va fi compatibila placa video 2.0 cu placa de baza 1.0? totusi ambele sunt PCI Express. Daca din fericire sunt compatibile, placa video va lucra la aceeasi capacitate?
multumesc anticipat, funda.

Răspuns Câştigător
| Me2 a răspuns:

Stiu,daca ai zis ca placa de baza are PCI-express, normal ca merge placa video

10 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Placile noi sunt compatibile cu sloturile vechi, nu e nicio grija.

| Me2 a răspuns:

Toate PCi-express sunt compatibile intre ele, dar ce placa video vrei sa alegi?, ce procesor ai si ce sursa ai?
Si care este bugetu-l

| opacatoasa explică (pentru Me2):

Placa video e asta
http://www.pcgarage.ro/......-bit-hdmi/

Procesor AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 4400+, 2.31 ghz
Si la sursa nu prea stiu unde sa ma uit, scrie AC 230V 50HZ 4A
MODEL: ATX-400W P4
bugetul meu este de 200-250 RON

| Me2 a răspuns (pentru opacatoasa):

Cumpara asta macar, acel gt220 este destul de slab
http://www.pcgarage.ro/......3-128-bit/

| opacatoasa explică (pentru Me2):

Si cum stii ca placa asta s-ar potrivi cu calculatorul meu? Ti-am spus acolo procesor, sursa (probabil nu complet)

| Me2 a răspuns (pentru opacatoasa):

Stiu,daca ai zis ca placa de baza are PCI-express, normal ca merge placa video

| IulianP a răspuns:

Da, vor fi compatibile si nici nu vei pierde din performante.
La ce placa video te-ai gandit?

| opacatoasa explică (pentru IulianP):

Uite asta as vrea sa o cumpar.
http://www.pcgarage.ro/......-bit-hdmi/

Vreau placa video special pentru gaming, iar bugetul meu e destul de limitat. :D multumesc mult pentru raspuns.

| Vlad5631 a răspuns (pentru opacatoasa):

Deci soketul este suportul procesor-placa video soketul la acea placa video este PCI Express.

| Vlad5631 a răspuns:

Nu conteaza versiunea, conteaza soketul, placa video se lipeste de procesor si procesorul de placa de baza, toate trebuie sa aiba acelasi soket, nu conteaza versiunea, una poate fi 412.8 iar una 0.2 dar daca au acelasi soket ( ex: a512c) functioneaza, iar capacitatea nu este afectata, placa video depinde de procesor, iar procesorul de nimic, placa de baza este cea care doar face actiunile acolo cand"dai cu clicku" nu are de-a face cu placa video sau cu gamingul, sper ca am fost de ajutor si sarbatori fericite.

| opacatoasa explică (pentru Vlad5631):

Si cum as putea afla ce soket au acestea? Nu am idee ce reprezinta acest "soket", dar trebuie sa fie la fel la placa video, procesor si placa de baza? sau doar la placa video si procesor? La specificatiile despre aceste componente, ce denumire are acest "soket"? ca sa vad daca au aceeasi versiune. multumesc mult