| Sudhd a întrebat:

Placa mea de bază are pci express x16 3.0, iar placa video pe care vreau să o cumpăr are pci express x16 4.0. Sunt compatibile?

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Sunt compatibile, tot ce contează este să fie slotul plentru placa video PCI-Express.
Nu pierzi nimic dacă slotul este PCI-E 3. Va trece mult timp până când plăcile video vor fi limitate de PCI-E 3.0

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai calm, nu e bai. Sursa si procesorul sa fie pe masura, ca in rest...

| PainTech a răspuns:

E compatibila, dar e posibil sa ai o penalizare mica la performanta.

| vidiinho a răspuns:

Va fi compatibila, nu-i problema
Despre ce placa video vorbim?
Ce procesor si sursa ai?

| Sudhd explică (pentru vidiinho):

Am un rizen 7 2700 wraith box si am o sursa 650 +gold, nu mai stiu cum se numeste. Placa video este un rx 5700xt.