| Cozmyn40 a întrebat:

Am o placa video NVIDIA GeForce 8400GS. Problema este urmatoarea, atunci cand instalez driverul de pe CD pc-ul merge normal pana il inchid.Cand il deschid imi apare Logo-ul la windows si apoi ecranul negru. Dupa ii dau restart si dau la ceva cu "last configuration" pentru ca pe "Start windows normally" nu merge.
Problema o am doar cand instalez driverul.

Mentionez ca placa este NOUA!

Am cautat sa vad care este problema dar nu o gasesc. Ma puteti ajuta?

5 răspunsuri:
| Cosmin1992 a răspuns:

Incearca sa intri pe siteul firmei la care e facut placa si sa iei driverul de acolo. Daca iti face la fel e placa stricata 100%. Asa imi facea si mie la un laptop, bagam windows instalam driverele si cum bagat cel de placa video papa. Daca zici ca e noua du-te cu ea rapid de unde ai luat-o sa ti-o schimbe neaparat.

| Cozmyn40 explică (pentru Cosmin1992):

Pai daca era stricata oare mai se deschidea pc-ul si se vedea imaginea?

| Cosmin1992 a răspuns (pentru Cozmyn40):

Da omule. Tu nu ai auzit de calculatoare fara placa video dedicata? alea stil 1998. Calculatoarele la baza functioneaza la fel ca alea pana sa le bagi drivere. Imaginea iti apare pentru ca placa video este inactiva si se foloseste de memoria asta integrata, si astfel iti arata imaginea. Cand bagi driverul se comuta automat pe placa video care devine activa, iar ea fiind bulita patesti ce patesti. Sa stii ca vorbesc din experienta nu imi dau cu parerea...

| sebiseby19 a răspuns:

Cozmyn40 si mie mi s-a intamplat la fel nu stiu cum sa rezolv problema tu ai rezolvato? te rog daca ai rezolvato zi-mi si mie cum sa fac

| sebiseby19 a răspuns:

Hey cosmin problema asta o am si eu jucam gta san andreas multiplayer si deodata s-a facut ecranul roz si mi s-a dat rr la pc si pe urma am inst windowsul si cand am instalat placa video am dat restart si cand imi apare logo-ul la windows dupa ce s-a incarcat mi se face ecranul negru si se da rr iar daca ai rezolvat problema ma ajuti si pe mine?