| 2Pac3Furious a întrebat:

Am o problema cu calculatorul. Cand deschid unitatea nu mi se deschide si monitorul. De la ce ar putea fi? Cel mai bun raspuns va primi funda!

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Problema cu monitorul negru poate fi multipla.
Verifica daca dupa cateva secunde se aprinde, sau chiar cand in aprinzi se aprind ledurile de la tastatura (sau asculta si vezi daca bipaie )... daca da placa de baza cu CPU si RAM si Sursa sunt in regula.
Apoi du-te la mufa VGA si eventual incearca si alta mufa. Vezi ca monitorul sa fie alimantat. Daca nu da semne incearca pe alt monitor. Daca nici asa nu se aprinde inseamna ca este placa video.
Ce ti-am spus eu aici este orientativ. Cauzele pot mai multe dar fa pasii pe care ti i-am zis.

5 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Trebuie sa schimbi sursa PC-ului, costa aproximativ 100 de lei.
O zi buna.

| Daniellllll1 a răspuns:

Cel mai probabil nu e "conectat" bine cablu de alimentatie, verifica toate cablurile care fac legatura de la monitor la unitate(sunt 2).

| Levelstar a răspuns:

S-a ars sursa pc-ului, asta e problema, poti cumpara una noua de pe net, iar daca nu stii sa o pui cauta si tu pe cineva cunoscut care sa te ajute.
Sursa e in jur de 70-80 de lei sau si 100

| LaurNebunu a răspuns:

O am patit si eu asta mie mi s a ars o piesa din monitor, asa a fost la mine

| Xscape a răspuns:

1. Vezi poate nu e conectat bine, monitorul la unitate.
2. Poate s-a ars monitorul sau mai rău, placa video sau cea de bază.
3. Dacă ticăie, înseamnă că s-a deconectat RAM-ul şi trebuie să umbli în unitate să-l fixezi la loc.