| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu calculatorul, de cate ori cand atinc unitatea centrala (cat de putin) se restarteaza pc si cand da porneasca apare ecranul negru iar sus in coltul din stanga apare o liniuta ceva in genul "_" si sta putin asa si dupa se incarca windowsul.
Din ce cauza ar putea fi? dau funda crying

7 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

E din cauza ca ai setat in BIOS ca prima optiune de boot altceva in afara de Hard Disk, de obicei e din cauza ca ai setat cd/dvd -ul si e normal sa faca acea liniuta pentru ca in momentul ala incearca sa detecteze ce anume este sau daca este ceva in cd/dvd ul tau.
Ca sa iti booteze mai repede si sa nu iti mai apara acea liniuta intra in Bios si schimba ca prima optiune sa fie HDD (hard disk ul tau) apoi cd/dvd - ul.
La faza cu restartul prin atingere cred ca ai o problema de conectica si/sau sursa.
Pentru alte intrebari si tutoriale despre calculatoare uite aici un site fain: http://www.tutorialepc.ro

| florin1979 a răspuns:

Schimba cablul de alimentare cu energie. daca tot asa face, deschide capacul si verifica daca placa placutele de memorie ram sun bine prinse. ele au un sistem de inchidere gen click. altceva nu pot sa imi dau seama ce poate fi!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E foarte greu. Pare sa fie o defectiune fizica dar si una de sistem. Incearca sa inlocuiesti Windowsul. Daca face tot asa trebuie dus la un atelier pentru a-i inlocui partile componente pe rand. Astfel isi va da seama unde-i baiul.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

S-ar putea sa ai probleme cu sursa sau cu vreun contact fizic (hard) al uneia dintre placi. Ia legatura cu un specialist in domeniu pentru a vedea ceea ce este de inlocuit sau de fixat. Este posibil ca si masca din fata a unitatii centrale sa nu fie fixata foarte bine sau corect, si sa apese cu o margine pe butonul de restart. Problema este usor de rezolvat pentru cel care cunoaste. Bafta!

| username_5501 a răspuns:

Cel mai probabil hardul e zgariat poate ai lovit unitatea in timpul functionari si hardul s-a zgariat.El merge pe prinipiul pikupului si cand ajunge pe zgarietura sau cand il atingi deviaza si bratul care citeste se retrage obligand sistemul de operare sa se restarteze.

| padea15 a răspuns:

Poate fi din cauza hardului incearca alt hard

| daniel12danism a răspuns:

Mai bine angajeaza pe cineva sau suna la RDS.