| IIIshaneIII a întrebat:

Am o problema cu calculatorul,face acel sunet ca si cum ai scoate un sunet si se stinge ecranul. Uneori dupa cateva secunde face sunetul care bagi un stic si se aprinde ecranul,am reinstalat windows si degeaba. De multe ori sta aprins si cand da sa se deschida sa intre in windows se stinge, alteori merge bine, am zis ca e placa video, dar m-am si jucat pe jocuri ore intregi si alteori nu merge neam. Plus ca ocazional mai primesc un,, prrrrrrrrrrr,, de la calculator si ingheata si trebuie restart manual.

12 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca ecranul ingheata si nu reactioneaza fara restart, cel mai probabil sunt ramii.
Am patit de multe ori asta si iti spun ca, pana nu am schimbat placutele de memorie ram, problema nu s-a rezolvat.
Am reinstalat Windows, am schimbat hardul, am pus diverse sisteme de operare, ca sa pot concluziona ca e o problema fizica, si nu de soft.

| Думитреску_Джордж_1994 a răspuns (pentru dannyel86):

Nu e memoria ram, nu face memoria ram asa...

| PainTech a răspuns:

Sunt putine componente care pot genera o astfel de problema in timpul POST :
- Sursa
- Procesor
- ROM
- System Timer
- Ramii
- Placa video
- Tastatura*
- HDD*

Cu accest pe primele 6. Dupa verificarea placii video ar trebui sa se afiseze un mesaj cu codul erorii.

Iti pot spune exact problema, dar trebuie sa imi spui exact modelul placii de baza, numarul, durata si secventa acelor sunete ( care reprezinta coduri de eroare ).

O zi buna!

| IIIshaneIII explică (pentru PainTech):

Am scos placa video si ram-ul le-am curatat de praf si le-am sters cu spirt mufele de se infig in placa de baza si de vreo 4 ore merge perfect pc-ul ba chiar m-am jucat si nitel battlefiel 1 (one)

| PainTech a răspuns (pentru IIIshaneIII):

E bine. Posibil sa fi fost problema cu supraincalzirea cauzata de praf sau impuritati pe contacte. Daca problema mai apare dupa curatare sa ma anunti

O seara buna si mult noroc la joc!

| flixbuster a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Asta cu lichide pe componente electronice e de top. Cam la fel cu spalatul motorului la masini.

| Arthiom a răspuns:

Memorii ram defecte cum a zis dannyel86 sau blaca de baza pe moarte, una din doua.
Nu se poate verifica vizual cum zice robot1325.

Mai poate fi de la hard problema, tot cam asa se manifesta, sunete ciudate din unitate si dupa freeze.
"prrrrrrrrr"-ul ala de care zici seamana cu asta?
https://youtu.be/oGygwiprEbA?t=54s

Sau asta?

https://www.youtube.com/watch?v=rKkkUAJgozY

| IIIshaneIII explică (pentru Arthiom):

Nu paraie hardurile, sunt silentioase si destul noi unul din 2015 altul din 2016 (scrie pe ele ), am scos placuta de ram si placa video l-eam sters cu spirt mufele de se baga i9n placa de baza ca erau imbacsite de praf si vad ca merge bine deocamdata, am scos si bateria de bios ca sa il resetez

| IIIshaneIII explică (pentru IIIshaneIII):

Cand se intampla sa paraie paraie boxele apoi ramane blocat si trebuie apasat pe butonul de restart

| Думитреску_Джордж_1994 a răspuns:

Verifica procesorul sau sursa. Descarca SpeedFAN si verifica temperatura la fiecare sa fie SUB 50 de grade!

| robot1325 a răspuns:

Îmi pare răi dar s-a stricat ceva la unitate știu sa umblu la unitate da pâna no văd nu pot să îți zic ce prpblema are? Deci daca poți să îmi trimiți pe Facebook daca ai cont o poza cu unitatea din înăuntru la placa de baza și la tot mă cheama ma cheama MariusLazar bine?!

| IIIshaneIII explică (pentru robot1325):

Salut,ce poza ai, sunt multe profile