| cr1571n3l a întrebat:

Am o problema cu castile, nu se aude in casca dreapta, am defacut casca si cred ca am rupt firele cand am desfacut, are 2 fire 1 ROSU SI 1 GALBEN, am facut poze:

http://postimage.org/image/5rgmzlhi5/

http://postimage.org/image/gsbs4m9r1/

http://postimage.org/image/vcsuzg4pp/

cum sa pun firele astea sa le repar sa se auda din nou si in casca dreapta?
multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Zaharie_Raul_1977 a răspuns:

Din poze se vede unde au fost conectate firele. Ia un pistol de lipit si cositoreste firele pe placutele respective. Pt cunostina ta, rosu este plusul (sau faza) si firul de cupru se conecteaza la masa (adica este minusul). Si acum o intrebare... daca tot nu te pricepi... oare ce ai vrut sa vezi in casca dreapta? daca ai apa in ea? Faptul ca nu se aude nimic in casca dreapta poate insemna ca firele aferente ar putea fi intrerupte in alta parte ( probabil in regiunea jack-ului).

| cr1571n3l explică (pentru Zaharie_Raul_1977):

Salut, am ploadat niste poze clare cu rezolutie mare cu castile : http://postimage.org/gallery/19qmacma/

Crezi ca pot sa rezolv ceva cu ele?

| Zaharie_Raul_1977 a răspuns (pentru cr1571n3l):

Salut. Sigur ca poti. Am explicat in postul anterior cum trebuie sa faci. Dar iti mai scriu odata. Relipeste firele cu cositor. Rosu la rosu si celalalt, impicit la conectorul liber. Daca firele prezinta izolatie, o dai jos (cel putin la firul rosu). Firul de cupru il poti da cu un smirghel fin (izolatia lui consta intr-un lac izolant aplicat pe fir). Cu un pistol de lipit si putin cositor (poti intreba la un magazin de componente electrice) poti avea castile functionale.

| cr1571n3l explică (pentru Zaharie_Raul_1977):

Poti sa-mi dai IDul tau de messenger (optional) ca sa imi spui cum sa urmez pasii, te rog..mersi

| Zaharie_Raul_1977 a răspuns (pentru cr1571n3l):

Raulzaharie id ul de mess

6 răspunsuri:
| Lvrkiosif a răspuns:

Desfa casca stanga si uitate

| cr1571n3l explică (pentru Lvrkiosif):

Dar la casca stanga e altfel, la casca stanga are si microfon si are mai multe fire, e altfel sad