| Daniel_Lupu_1997 a întrebat:

Am o problemă cu laptopul. Deși abia l-am folosit câteva zile și este unul de calitate, când îl pun la încărcat îmi arată în bară că se încarcă, ledul e aprins, dar nu se modifică deloc procentajul de baterie. Rămâne la fel. Care poate fi problema? Mulțumesc! happy

1 răspuns:
| GPA a răspuns:

Ce laptop ai?

Verifică procentajul bateriei direct din Bios, se modifică? Pentru că dacă în Bios se modifică procentajul bateriei, iar in sistem rămâne neschimbat, înseamnă că ai configurat ceva, un plan de performanță de exemplu sau ai instalat driverul de chipset și l-ai configurat după un anumit plan.

Dacă nu se modifică nici în Bios starea bateriei (dezactivează Power Saving Energy), încearcă să scoți consumatorii (ștecherele) din prelungitor sau să lași conectat laptopul direct la priză. Dacă nici așa nu se modifică, înseamnă că acumulatorii sunt problema și trebuiesc înlocuiți.