| andreiyo50 a întrebat:

Am o problema cu PC. De 2 zile toate folderele mi se vad mai deschise la culoare si parca ar avea un contur zimtat. Am crezut ca am virus si am scanat computerul cu antivirusul updatat la zi, insa nu am gasit nimic suspect. Am incercat si cativa antivirusi online scanner, insa fara rezultat. Ce credeti ca ar putea fi? Sa fie placa video de vina?

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

Mie imi suna a color depth de 16 biti, trebuie minim 24 biti. Dar cel mai uzual e 32 biti, de ce nu?big grin o imagine si mai bogata/detaliata in culori.

Click dreapta pe Desktop-->Properties-->Settings-->vezi sa fie color depth pe 32 biti.
Cel mai probabil ti s-a setat pe 16 biti din cauza unui joc vechi care rula pe o asemenea setare video.

Cam asta cred ca e solutia la problema ta, dupa cum ai formulat-o. Eu ti-am raspuns la ce am inteles din problema ta. Nu cred ca virusii sau placa video in sine au vreo problema cu asta, desi nu zic ca nu e posibil, dar cel mai probabil e o problema de color depth.

5 răspunsuri:
| iulyan a răspuns:

Eu cred ca ii o eroare de la explorer. exe
stii tu programul din windows care afiseaza tot ce e pe ecran.incearca sa-i dai un repair nu neaparat un reinstalat. daca persista uitate la placa video daca ii cu driverul cel mai recent sau daca ii bine setat.si daca nici asta nu merge incerca sa deschizi calcu uitate la sloturile de la rami daca sunt bine fixati si la placa video daca nu cumva a iesit un pichappy

daca nu atunci chiar dai un formatat si gata.

p. s. poate fi si fiind ca se supra incalzeste placa videotongue

| judgement a răspuns:

1. daca aveai probleme cu placa video, facea crash si nu mai vedeai nimic.
2. ce antivirus folosesti? se poate sa nu iti detecteze viruselul. incearca un nod32
3. antivirusii online sunt de forma nu ai ce sa faci cu el (un antivirus trebuie sa fie instalat in fisierele sistemului de operare - ia sa iei un antiviur portabil p un stick sa vezi ce face prima data, se infiltreaza in sistem)
4. sa incerci sa ii dai repair, ai nevoie de acelasi cd sau stick cu care ai instalat prima data sistemul de operare (e vorba de o serie care se schimba de cate ori faci cd-ul) altfel nu o sa poti sa ii dai repair.
Rezolvare:
1. cauta pe net driverele placii video (asta in cazul in care nu mai ai cd-ul cu ele) si reinstaleazale - se poate sa ti se fi stricat unul din fiserele driverelor
2. daca ti s-a stricat ceva in sistemul de operare este cel mai bine sa reinsalezi sistemul de operare (faci asta numai daca pasul Rezolvare nr 1 nu a mers)

P. S. nu incerca sa iti repari sistemul de operare cu programe care repara pentru ca incerci degeaba, si poti sa iei un virus fara sa iti dai seama, nici tu nici antivirusul tauwinking

| laurentiu a răspuns:

Sau decolorat laughing foloseste lenor laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei eu am aceeasi problema si am uzul la 32 biti si tot nu merge

| Danni_Bibi_Si_2000 a răspuns:

Rezolvati problema la accessibility wizard din calculator