| AT a întrebat:

Am o problemă cu reclamele online de câteva zile. Nu am făcut absolut nimic pc-ului, şi dintr-odată îmi apar pe toate site-urile pe care intru cel puţin 5 reclame... şi uneori când dau click pe orice cuvânt de pe site se deschide fereastră nouă cu reclame. Folosesc AdBlock de vreun an şi nu am văzut nicio reclamă de când l-am instalat... până acum 2 zile. Am zis că poate nu mai e bună versiunea, aşa că am instalat AdBlock Plus, tot degeaba!
Ştie cineva din ce cauză se întâmplă asta şi cum rezolv? Nu suport reclamele. (Am mai pus o dată întrebarea asta.) Ofer fundiţă, dacă doar asta vă motivează să mă ajutaţi happy Mulţumesc.

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ai mușcat un malware.La aceste tipuri de viruși le zice Addware și se pot elimina ușor cu un antivirus comercial ca Avira și KAspersky butat în mod live de pe un cd.De asemenea și ClamWin poate rezolva problema.E un scaner antivirus ne comercial, dar liber.
Ca o măsură de prevenție fi să nu folosești Google Chrome-ul sau IE-ul 8 sau 9.IE 11 este cu totul altă treabă.Cel mai ok ar fi Mozilla Firefox cu Adlock ca addon.Succes

| gelu1970 a răspuns:

1 ruleaza malwarebytes free si elimina tot ceea ce gaseste
2 ruleaza adwcleaner si restartezi
3 ruleaza ccleaner
mai ies ferestre cu reclame?

| AT explică (pentru gelu1970):

Am facut tot ce ai zis. parca e si mai rau acum straight face

| gelu1970 a răspuns (pentru AT):

Buna AT. Esti on acum? Eu o sa fiu pana mai tarziu chiar daca nu stau lipit de ecranul pc. Nu poate sa iti mearga mai rau. Te rog in cazul in care esti instaleaza team viewer si lasa-ma sa vad ce anume spui ca iti iese pe screen si la ce te referi cand spui ca e mai rau. Lasa id si pass in mesaj privat sau un id de yahoo ca sa putem vorbi. Ok?

| DeyCj a răspuns (pentru AT):

Ai văzut ce pățești dacă te iei după toți „doreii" ce cred doar ei că se pricep la calculatoare, în realitat fiind pericole cibernetice....recomand soluția cu devirusarea.
Pare mai complicată, e drept, dar dă rezultate 100%. Malware bites e o mizerie comercială ce este chiar el un malware. Testat și dovedit.

| jewnina a răspuns:

Eu am trei chestii instalate, adblock, adblock plus si adguard adblocker si nu imi apare niciodata nimic.

| DeyCj a răspuns (pentru jewnina):

E suficient dacă folosești Adblock Plus și Adblock Plus Pop-up Addon.Nu uita că addon-urile încetinesc browser-ul, și mai ales că n-are sens să folosești 3 adon-uri ce fac același lucru happy

| jewnina a răspuns (pentru DeyCj):

Ok, nu stiam, o sa sterg 2 din ele, chiar ma miram dc mergea asa lent

| Anuta2012 a răspuns:

Problema asta o am si eu

| gelu1970 a răspuns (pentru Anuta2012):

Atunci urmeaza pasii de mai sus.