| Caba_Catalin_1959 a întrebat:

Am o problema cu un sistem audio akai cu 6 finali tda2003
Acum o luna mergea fara probleme
Iar acum nu mai are putere chiar daca dau volumul mai tare si se incalzesc foarte rapid finali si se aude marca ar fi in butoi
care ar putea fi cauza?

3 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns:

Se poate sti exact numele sistemului?

| Caba_Catalin_1959 explică (pentru Arthiom):

AKAI SS031A-6208, 5.1, 90W, negru

| Arthiom a răspuns:

Am intrebat de numele exact sa vad daca gasesc manualul service pentru schema, nu l-am gasit. In fine, daca spui ca finalii se incalzesc foarte rapid dar nu se aude la fel de tare ca inainte atunci ori sunt defecti toti finalii, ceea ce mi se pare dubios, ori toate difuzoarele, ceea ce iar mi se pare dubios, ori mai e o varianta pe care am mai intalnit-o de cateva ori. La multe din sistemele astea, semnalul audio trece mai intai printr-un circuit integrat care simplist spus e ca un fel de egalizator/mixer; nu mai intru in detalii. Daca semnalul audio pe care sistemul il primeste e prea puternic, acel integrat se defecteaza, si rezulta un defect similar cu al tau.

Dar esti sigur ca acum se incalzesc mai tare si mai repede finalii decat inainte? Ca in cazul asta e posibil sa fie o problema si la alimentare. Mai bine il duci la un service sa ti-l rezolve, sau