| Deepy17 a întrebat:

Am o problema cu Windows XP. De fiecare data cand il deschid, bara de start se blocheaza pentru aproximativ 20-30 min. si cateodata se blocheaza chiar tot calculatorul. In timpul asta de 20-30 min, eu pot accesa numai cateva din iconitele de pe desktop, nu pot face nici un search ( ca se blocheaza complet), si nu stiu ce sa fac. Dupa ce mi se deblocheaza, apare o eroare "Message Queing Service" sau ceva de genul. Care ar fi problema si cum o pot fixa.

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Pune în paralel cu Windows-ul tău, un Kiwi Ubuntu Linux, cu care nu vei avea asemenea probleme.
Eu am renunțat la sistemul de operare Windows și folosesc acum sistemul de operare Ubuntu Linux, instalat în limba Română.
Când încă foloseam Windows - 98, 2000, milenium, XP --nu am avut o asemenea problemă, și nu știu ce să îți zic.
Am pus pe Google să caute "Message Queing Service" și m-a trimis la niște site-uri de unde nu am priceput mare lucru.

Majoritatea nenorocirilor informatice--viruși, viermi, cai troieni, etc-- se adresează celor mai folosite sisteme de operare, deci celor din grupa Windows-urilor!
Dacă treci pe Linux, în loc de un Windows, ai parte de mai puține mizerii informatice.
Dacă treci pe Kiwi Ubuntu Linux sau pe Ubuntu Linux, nu vei avea asemenea probleme, ci altele.
Eu am renunțat la Windows, și folosesc acum Ubuntu Linux.
Trebuie să fie pus calculatorul, ca să o ia de pe cd /dvd.
Se umblă în bios, pentru asta.
Dacă tu nu știi cum să faci asta, apelează la cineva care se pricepe mai bine decât tine.
Deci faci rost de un Kiwi Ubuntu Linux și îl instalezi în limba română, în paralel cu Windows-ul tău, ca să nu îți șteargă ce ai pe hard.
Din Kiwi salvezi pe DVD-uri, ce ai util pe hardul actual.
După asta reinstalezi Kiwi punându-l să șteargă tot hardul.
Reinstalezi Windows, după care reinstalezi Kiwi în paralel cu Windows.
După ce te înveți cu Kiwi poți să îl înlocuiești cu Ubuntu.
Atât instalarea lui Kiwi cât și a lui Ubuntu trebuie făcută fiind legat la Internet, că el își ea multe de pe net când se instalează.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand am avut aceasta problema mi-am luat comp nou. (la mine a fost mai grav. ramanea blocat pentru totdeauna.) Instaleaza win si daca nu merge poate ai componetele stricat, uitatte la sursa, procesor.

| georgedanielc a răspuns:

Reinstaleaza windowsu.si ai grija sa faci setarile bine(cind a fost instalat windowsu?)poti incerca si restaurare sistem daca o ai activa