| Cristian226 a întrebat:

Am o problema deoarece nu ma mai pot conecta la rețeaua mea Wi-Fi.Semnalul este foarte bun dar când introduc parola îmi spune parola incorecta și nu înțeleg de ce dacă o pun pe cea corecta. Menționez ca nu am router am prin pereți internet.Am dat restart la telefon și am încercat din nou dar tot nu merge. Care este cauza și ce este de făcut? Mai menționez ca telefonul este un Huawei P40 Lite.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai grija sa scrii EXACT parola, respectand majusculele si minusculele!

| darrio2007 a răspuns:

Vecinul si-a schimbat parola.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Au schimbat ei parola ca tu de fapt furi internet nu il platesti au altii si tu le i ei semnal, pune ti internet si ruter si o sa ai semnal wifi, sau cere le vecxinilor noua parolă sa vezi daca o sa ti o dea.

| Zuzu1991 a răspuns:

"Menționez ca nu am router am prin pereți internet"
CUM ADICA NU AI ROUTER?!?
esti sigur ca ai internet cu acceptul celui care detine wifi-ul?!?!?!?
ca NU mi se pare, si "poate" s-a saturat sa dea internet pe gratis la tot cartierul

| GPA a răspuns:

Nu există nu ai "modem" de fapt, pentru că la mijloc există un terminal, un convertor de semnal analog/electricdigital, un intermediar pentru accesul la rețeaua de internet. Internetul direct de la stâlp nu poate fi citit/tradus de către unitățile de calcul, respectiv plăcile de rețea (PC, televizoare, telefoane) fără un modem sau un convertor optic(pentru fibra optica). Internet prin pereți din "neant" nu se poate, îmi dai de înțeles că tu folosești internetul vecinilor laughing
Toți clienții care se abonează la providerii de servicii de internet (ISP) au în casă cel puțin un echipament, un modem sau un ONT, care să-ți asigure conversia de semnal și accesul la rețeaua de bandă largă, rețeaua internet sau (WAN). Iar deseori modemul/ONT-ul are integrată și funcția de router, nemaiavând nevoie de un router separat. Adică, un singur terminal îți furnizează atât accesul la rețea, cât și conectarea tuturor dispozitivelor într-o rețea locală (Lan).
Prin urmare, dacă ai internet prin pereți înseamnă că ori îl folosești pe cel al vecinilor (care au schimbat parola de WiFi, bineînțeles), ori nu știi că ai deja un modem instalat, ori un router/box cu cartelă SIM(hotspot portabil) care să te scutească de alte configurații și cabluri trase prin casă.

| Cristian226 explică (pentru GPA):

Am rezolvat.

| GPA a răspuns (pentru Cristian226):

Ce-ai rezolvat? Nu ți-au schimbat parola? laughing

| Cristian226 explică (pentru GPA):

Am greșit eu întrebarea. Ma refeream ca nu am router în camera. Am la intrare unul care coordonează tot ca am o casa destul de mare. Era de la telefonul meu ceva. Am scos cartela și am băgat-o din nou și nu am avut probleme ca aveam și cu semnalul probleme.