| maddy83 a întrebat:

Am o problema grava cu calculatorul, de fapt cred ca sunt mai multe probleme:
1.nu imi mai merge nici un program,cand dau sa deschid apare o lista,si nupot scana, imi merge decat netul si metinul (bineinteles care l-a bagat baiatul meu)

2.am incercat sa instalez windowsul insa nu imi booteaza dupa cd,pe alt calculator imi merge acelasi cd,am probat alt cd de la imprimanta si il citeste insa pe cel cu windows il vede gol, sunt disperata nu stiu ce sa fac.

3.cu cateva zile in urma mi s-a stricat si placa video,insa a inlocuit-o cineva, dar nu mi-a instalat si windowsul.

4.usita de la cd se deschide foarte greu.
Dan te rog mult daca ma poti ajuta cum sa fac sa instalez windowsul,in rest rezolv eu, dar acum am mare nevoie de calculator.Multumesc din suflet! Acord funda bineinteles celui care ma ajuta sa rezolv problema...

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Nu mă chema Dan dar în schimb te pot ajuta.
Prima problemă.E una de Windwos.
Asta se rezolva doar prin resoftarea calculatorului cu un alt Windows.
Daca deții un alt calculator te pot ajuta.
Cu DVD rom-ul că se deschide greu ușița.Problema este de la cureaua aceea care antrenează angrenajul ce deschide tăvița.Aia nu tragedie se rezovă cu o curea de casetofon de aia mică
Problema cu butarea.
în timp ce calculatorul pornește apasa repetat și continuu F11.Ata va da un meniu de unde sa selectezi dispozitivul de butare, dispozitivn ce va fi de forma HLT12xDVDRAM.Ei acesta este unitatea optică, adică DVD romul în care se află DVD-ul cu Windows-ul.Selectează-l folosind săgețile sus-jos și apasa ENTER.
În mod normal ar trebui să promești mesajul cu press any key ro boot from CD.
Succes
Dacă nu te descurci cu ceva lașa-mi PM cu ID-ul tău și te ajut on line.

| maddy83 explică (pentru DeyCj):

Imi cer scuze ca ti-am spus Dan,acasa nu am alt calculator,ci aici la serviciu, insa este ceva mai vechi, am incercat sa schimb hardurile intre ele insa nu se potrivesc mufele alea, cand ajung acasa o sa incerc si varianta cu f11, insa mie nu imi citeste cd-urile cu windows, ci si alte cd, de exemplu un mp3, insa am incercat cd de la imprimanta si surpriza ala merge...Multumesc din suflet pentru ajutor!

| DeyCj a răspuns (pentru maddy83):

Daca ești din Cluj lașa-mi PM cu un număr de contact sau ceva și te ezolv.

| maddy83 explică (pentru DeyCj):

Sunt din Giurgiu, am rezolvat aseara, am reusit in cele din urma sa instalez windowsul cu un stick bootabil cu ajutorul dat de tine cu tasta 11.Multumesc inca o data...

| DeyCj a răspuns (pentru maddy83):

Pentru puțin.Nu uita să îl securizezi și să îl optimizezi. Dacă te interesează, poti arunca o privire la mine pe site(e la profil). Acolo la Tehnologia informației, am secțiuni dedicate instalării și configurării Windows de la A la Z.Informațiile de acolo te-ar putea ajuta să îl optimizezi, configurezi și întreții corect, nu cum fac greșit majoritatea utilizatorilor de Windwows.
O zii relaxantă îti doresc.

| maddy83 explică (pentru DeyCj):

Multumesc,o sa intru sa vad ce pot face!

9 răspunsuri:
| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

La mine cand nu cinteste dvdul, bag dvdul in calculator si ii dau un restart, si apasa del sa intri in bios si bifeaza primele 2 de la bot sa fie ambele pe dvd ca poate nu ia doar cu una pe dvd, si mai jos este cu bot sau fara bot vezi cum iti merge la-i putea lasa pe fara bot daca merge asa. si apoi ar trebui sa iti apara sa se instaleze dai si un enter, si la usita aia daca se dechide greu apesi o data daca nu merge apesi de 2 ori, la vista si windows 7 functioneaza asa dar la xp nu ma pricep, mai cautati tutoriale pentru instalarea windowsului ca gasitit pe youtube si pentru xp si vista si windows 7, aici este pentru xp, tutorialul l-am gasit in romana, https://www.youtube.com/watch?v=bTA9C2wTw5Y, aici este pentru bios cum se face https://www.youtube.com/watch?v=GG4OzrxYOGs, https://www.youtube.com/watch?v=MIPiRCif7_E

| maddy83 explică (pentru TheGazeTTeRuKi):

Multumesc mult pentru ajutor, cand voi ajunge acasa de la munca, voi incerca sa vad ce-i fac poate citeste cd.

| b0denN a răspuns:

Reinstaleaza-ti windowsul, s-ar putea de la prea multi virusi. Daca nici asa nu-ti merge curatai in interior carcasa de praf!

| maddy83 explică (pentru b0denN):

Eu l-as instala daca ar merge, am instalat de zeci de ori windowsul la acelasi calculator insa acum nu mai vrea sa imi ia nici o comanda. Oricum multumesc!