| teodorika10 a întrebat:

Am o problema.In ultimul timp calculatorul meu a fost cam virusat.Am program anti-virus, dar nu stiu ce are.Cand vreau sa salvez poze de pe net incerc sa apas pe butonul din dreapta al mouse-ului dar el intelege butonul din stanga.Nu mai pot sa descarc nimic iar calculatorul se blocheaza mereu.Imi puteti spune ce sa fac? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Incubus a răspuns:

Nu stiu ce antivir ai dar iti recomand AVG (gratis si destul de stabil)butoanele la mouse le poti inversa (in mod normal)din control panel (aceasta optiune exista pentru cei de mana stanga)la categoria mouse iti sugerez sa muti ce ai important din partitia C sau daca nu poti (D e mult mai mic decat C)salveaza pe alt hard sau altceva dupa care fa o scanare completa la pc de virusi poate chiar de 2 ori (si antivirul poate ceda prima oara daca ai multi virusi, apropo cauta versiunea 9 de la AVG)dupa care va trebui sa refaci Windowsul dar nu te speria ca nu e greu poti si singura daca ai un CD cu wind si nu uita de drivere(cand ai cumparat calc trebuie sa fi avut si niste CD-uri cu el iar daca nu cautale de pe acu de pe net:de la placa de baza de la video poate si sunet daca ai o placa separata si cipset)iti sugerez sa si refaci partitia DOAR daca este prea mare (in C nu cred ca este nevoie mai mult de50 G)iti recomand sa cauti driverele de pe acum si tot ce trebuie pentru ca dupa ce il cureti de virusi nici sistemul nu o sa o duca prea bine(ranile raman)ar fi super daca te si descurci binisor cu engleza daca mai vrei ajutor din partea mea trim un mesaj si te ajut

2 răspunsuri:
| Fredie a răspuns:

Buna. Full scan de pe sursa externa(laptop) si daca nu reusesti sa l cureti, formatarea hdd si apoi reinstalarea win. Bafta!

| e-avon.ro a răspuns:

Cel mai sigur este sa-ti faci back-up la date, reinstaleaza sistemul de operare, instaleaza un antivirus, si scaneaza datele salvate, inainte de a le copia inapoi pe hard.