| User0987654321 a întrebat:

Am o problema legata de calitatea videoclipurilor pe Youtube, de fiecare data, eu filmez (gaming) in 1920x1080P, 60 FPS. Il editez in Capcut (versiunea de pc ) si il exportez tot in 1080p, 60 FPS, bitrate-ul pe Highest ( am incercat si cu bitrateul recomandat de Youtube, de 12mbps, 9mbps, 6mbps, da, le-am luat pe toate la rand ) si calitate SLABA. Azi am exportat in 2K 60 FPS, bitrate la highest, la fel de slaba calitatea, nici o inbunatatire. Si cand il mai si incarc pe Youtube, se vede vai de capul lui, de zici ca am filmat in 100p. Va rog sa imi spuneti cum sa rezolv asta, le-am incercat pe toate, am incercat sa editez si in OpenShot, dar este aceeasi treaba

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ce pot sa iti spun despre Youtube referitor la aspectul calitatii videourilor urcate ar fi:

1. ofera o calitate putin mai joasa pentru utilizatorii care nu au cont platit, adica cumva ofera anumite codecuri si compresii mai slabe pentru videourile celor care nu au continut monetizat si care la randul lor aduc bani platformei
2. cand urci un video pe Youtube trebuie sa treaca o perioada de cateva minute pana ce acesta sa fie "convertit" la rezolutia lui maxima, un exemplu daca urc un video 1080p cu 60 FPS, pana sa apara la 1080p va fi mai intai afisat public cu 240-360p-720p etc
Dupa cateva minute va fi afisat si FullHD

faptul ca tu "Exporti" un video original FullHd in 2k de exemplu sau in 4k, nu imbunatateste imaginea finala! doar face un fals "upscaling" care pentru privitor nu are nicio valoare, nefiind mai calitativ

Conteaza mult si cu ce soft faci captura dar si cu ce hardware, efectiv cat si ce setari folosesti pentru captura, majoritatea youtuberilor folosesc open source-ul OBS studio

M-am uitat acum pe ultimile tale video-uri si da pare ca este de la softul cu care faci captura, sfatul meu treci pe OBS studio si fa captura cu acesta! Apoi trece-l printrun soft profesional de editat si rendering video.
In ceea ce priveste captura jocurilor video important este cu ce faci inregistrarea dar si cu ce softuri il editezi ca sa pastrezi din calitatea inregistrarii (capturii) originale!
Numai intru acum in detalii cu ce codecuri sa exporti sau la ce fps, cred ca le stii deja.
Bafta

[EDIT]

| NLS a răspuns:

Daca inregistrezi ecranul in 1920x1080, degeaba randezi in 2K sau mai mult, NU ajuta. Se va vedea doar mai rau, sau in cel mai fericit caz la fel, dar va ocupa mai mult.

Cu ce program inregistrzi ecranul? Conteaza cat setezi acolo bitrate-ul, nu doar in programul de editare.

Ca sa vezi unde e buba, vizioneaza clipurile inregistrate inainte sa le bagi in programul de editare, cu VLC de exemplu.
Daca nu se vad cum trebuie, problema e la inregistrare.

PS: nici in gluma nu mai pomeni de OpenShot, daca folosesti deja CapCut.
Mai degraba incearca in Resolve, daca vrei altceva mai bun.

PS2: faptul ca "subtitrarea" se vede rau, imi da de gandit ca nu ai ales codecurile de export bine.
Incearca DaVinci Resolve si alege la Deliver:
tipul Custom export
format MP4,
codec H264
Encoder NVIDIA, daca ai placa video NVIDIA, daca nu lasa Auto
Resolution 1920x1080 HD
Frame rate 60 (o sa ai 60 doar daca clipul tau filmat e in 60 fps si daca ai ales sa schimbi la acest frame rate cand ai introdus clipul in timeline (te intreaba cand il introduci, si alegi Change) )

La Quality poti alege ce valoare doresti, dar eu recomand intre 12000 si 15000 kb/s (la: Restrict to)

La Encoding profile alegi High

La Tuning sa fie High Quality
si in rest lasa cum e

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Daca e calitatea proasta inseamna ca nu-ti duce placa video, da numele canalului si ma uit sa vad cum se vede.