| Hoseas a întrebat:

Am o problema majora cu un monitor extern Lcd legat cu cablu vga de un Laptop. Problema este ca ca la start tot timpul imi arata Frecvency out of range, si cere sa modific rezolutia ceruta de el. Dar daca o pun, tot nu isi revine. Nu pot intra nici in bios, nici in safe mode sa modific ceva, imaginea e complet neagra. Monitorul imi porneste doar de la Welcome, si de acolo merge perfect! Ce pot sa fac in aceasta situatie?!

11 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ce rezolutie deafault are monitorul si ce rezolutie ai tu?

| Hoseas explică (pentru K0sti):

Rezolutia mea este 1280 x 1024! Si aceasta rezolutie imi cere sa o schimb cind pornesc! Dar nu ajuta la nimic. Iar despre rezolutia default al monitorul sincer nu stiu! Nu am aceasta optiune pe monitor in meniu ca sa o schimb!

| K0sti a răspuns (pentru Hoseas):

Pai cum sa nu stii ce rezolutie ai la monitor! Ai Google, deci stii! Rezolutia la laptop, in niciun caz nu e 1280x1024! Ce laptop ai?

| Hoseas explică (pentru K0sti):

Un Laptop Lg a1, ai dreptate la monitor nu am 1280 x 1024! Pe monitor am doar imformatii pe care le scriu si tie : - 64 kHZ si 60 hz, am monitor Fujitsu Siemens, iar seria asta nu prea are multe obtiuni! Si daca am Google, cum aflu eu ce rezolutie am eu la monitor?! Sa ma ierti, acum am prima data un Laptop si nu prea ma pricep!

| K0sti a răspuns (pentru Hoseas):

La laptop ai 1280 x 768 ( WXGA )! Nu stii sa-ti cauti specificatiile pe net? Cum adica "cum aflu eu ce rezolutie am eu la monitor"? Il cauti pe Google, iti mai spusai o data!

| Hoseas explică (pentru K0sti):

Te cred KOsti, pentru tine e usor, poate esti expert in asa ceva! Insa nu toata lumea s-a nascut asa! Oricum, multumesc totusi ca ai incercat sa ma ajuti! Desi n-am aflat nimic!

| K0sti a răspuns (pentru Hoseas):

Adica trebuie sa va directioneze cineva sa cautati pe Google date despre obiectele pe care le aveti in casa? Sa cauti niste caracteristici? Taicule, daca si la asta iti trebuie stiinta...e clar!

| Hoseas explică (pentru K0sti):

Nu e vorba de asta, eu doar nu inteleg pe ce site sa intru, daca tu totusi esti asa de bun, poate puteai macar sa-mi lasi o adresa ca sa stiu unde sa caut! Pagina lor oficiala sau orice alta data! Eu tot nu inteleg, cum afla Google despe rezolutia mea default la monitor! Pai ce este?! Inspector sau F.B.I in urmarire de o gaseste?! Lasa ca cumva m-oi descurca eu! Multa bafta incontinuare!

| K0sti a răspuns (pentru Hoseas):

laughing Da, e in spector! Trebuie doar sa-l intrebi despre modelul tau de monitor sau laptop si iti spune tot ce vrei! Sa-mi fie cu iertare, da asa ceva...nu pot accepta! Sa nu stii sa cauti pe Google...
Lasati-le naiba de calculatoare, apucati-va de alte sporturi!

| Hoseas explică (pentru K0sti):

Am rezolvat, cu, sau fara ajutorul tau! Apesi F8 la pornire, pina poti intra in Safe Mode, si de acolo schimbi rezolutia la minim! Apoi intri cu normal, si reglezi rezolutia corespunzatoare care rezista la monitor! Sau dau direct enable vga, si se reseteaza rezolutia si revine la normal dupa restart! Oricum, mersi de risul tau sarcatisc! Daca tu pe toata lumea in asa stil ajuti, atunci e clara treaba! M-am lamurit complet!

| K0sti a răspuns (pentru Hoseas):

Bravo, asta era si interesul, sa rezolvi singur! Numai asa inveti!