| DJSpook1 a întrebat:

Am o problema, nu mi se mai deschide monitorul, se aude culerul unității dar monitorul rămâne negru iar becul de la monitor se face portocaliu. Am verificat ramul, e bine pus, ecurat locul, firele toate sunt bine puse, mă gândesc că e de la placa video, am niste probleme cu ea, nu mi se mai aude beepul care se auzea înainte, si daca vreau sa închid unitatea nu merge, apăs pe buton dar nu se închide, nu cred că e de la sursa pt ca merge sa il deschid, deci ce are, dau funda pentru răspunsul care mă ajută!

1 răspuns:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Poate sa fie de la Procesor ori de la placa video.

2 Exista o posibilitate sa fie si de la sursa sa nu dea energia de care are nevoie sistemul (daca sistemul tau cere nu stiu 500W iar tu ai o sursa de 250W) iti dai seama ca da energie dar nu suficient incat sa tine sistemul da la inceput dupa aceea stop ca nu face fata sistemului.

3 PS!
Chiar daca ai o sursa cu o capacitate mare eu am 1050W si sistemul meu foloseste 400-500W si consuma cat trebuie nu mai mult dar daca aveam sub cat trebuia ori ea mai multa energie din priza ori nu va merge.

Iti voi da un link un poti sa vezi daca problema este de la sursa adica iti alegi ce componenete ai in sistem:Procesor, placa video, ram, Unitate de stocare...
Si afli daca sursa ta este buna, daca ofera suficienta energie sistemului tau.

http://outervision.com/power-supply-calculator