| TechHelper a întrebat:

Am o tableta mare, are Google Play 4.0.10 eu il folosesc dar primeste update la versiunea 5.7.12,
Am dezactivat Auto-Update tot 5.7.12 am tinut, dupa asta 2 aplicatii au premit update, Facebook si Chrome am bagat versiunea care a fost, Am revenit la Google Play 4.0.10 am scapat de el, iar se activeaza eu scap si gata, cand am nevoie, Instalez una primeste update la 5.7.12 si Chrome, iar am scapat de ele, Eu ma las la versiunile din fabrica, Pai tableta mare care i cheama Prestigio nu are sistem cu Android 5.0 Loliipop Are cu Android 4.2 Jelly Bean, Nu e rootat sa bag 5.0 Lollipop, De ce primeste update la ultima versiune toate produsele Google din Jelly Bean,

5 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Daca se actualizeaza google play nu cred ca e mare problema. La fel si la aplicatii. In google play, ->meniu, ->setari, ->actualizeaza automat aplicatiile ar trebui sa fie optiunea "Nu actualizati automat aplicatiile" si poate nu se vor mai actualiza automat.

O actualizare a androidului de la 4.2 la 4.4 kitkat daca apare, nu e recomandata - androidul 4.4 nu lasa aplicatiile sa scrie pe cardul de memorie SD, prin urmare daca folosesti card ce memorie, androidul 4.4 nu bun.

| TechHelper explică (pentru halogen001):

O ACTUALIZARE A ANDROIDULUI DE LA 4.2 LA 4.4 KITKAT

N- am tableta rootata pentru ca sa bag Android 4.4 KitKat

| halogen001 a răspuns:

Aplicatiile au obiceiul sa se actualizeze, chiar daca androidul ramane cel vechi. Se actualizeaza de obicei din Google Play. Si Google Play se actualizeaza singur - nici nu te intreaba daca vrei sau nu actualizare. Asa am si eu pe android 4.2 Google Play 5.7.10, iar pe un android 4.4 am tot Google Play 5.7.10. Daca blochezi actualizarile din google play, ar trebui ca macar aplicatiile sa ramana neactualizate. Eu nu am blocat actualizarile din Google Play de la settings si nu stiu daca dupa blocare aplicatiile se mai actualizeaza sau nu.

| TechHelper explică (pentru halogen001):

GOOGLE PLAY SE ACTUALIZEAZA SINGUR

Din versiunea 5.7.10 de acolo fac sa nu mai ma necajeasca, si doar Google Play sa primeasca update la ultima versiune

| TechHelper explică:

O ACTUALIZARE A ANDROIDULUI DE LA 4.2 LA 4.4 KITKAT DACA APARE

Nu sti ca este update la 5.0 Lollipop, Tu sti de 4.4 KitKat, Tableta nu e root-ata ca sa fac o actualizare