| ciordel a întrebat:

Am o tastatura si am deschis-o, iar din greseala am desprins firul care ducea de la un capat unde sunt bateriile (tastatura e wireless) la ceva placuta verde (am un lapsus acum, nu mai stiu cum se numeste). Cum as putea sa pun firul la locul lui?

6 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Cum a scris Algo098, firele electrice in electronice odata rupte se leaga inapoi prin cositorire, exceptii fac firele care au mufe, suruburi, etc, cred ca nu e cazul la tine, asa ca din pacate, singura soutie e la service, daca ai pus intrebarea aici e clar ca nu ai pistol de cositorit si nici nu stii cum sa cositoresti

| Algo098 a răspuns:

Firul era lipit pe acea placuta cu aliaj de lipit SnPb sau fara plumb. Asa cred. Daca acel fir nu e lipit la locul lui, circuitul nu e alimentat cu curent si tastatura nu functioneaza, deci trebuie lipit la loc sau inlocuit cu altul daca a devenit prea scurt. Pentru lipire se foloseste ciocan de lipit sau pistol de lipit + aliaj de lipit. Daca firul e pus gresit in alta parte, poate sa apara scurtcircuit la baterii sau se strica circuitul sau nu merge tastatura. Bine ar fi ca aceasta reparatie sa fie facuta de cineva care se pricepe si care are cu ce sa o faca.

| Algo098 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=7l_BhnlcRBM
Cam asa decurge o lipire. In clip firul e lipit cam neglijent, existand riscul sa faca scurtcircuit cu traseele de cupru invecinate. Daca se tine prea mult ciocanul de lipit pe cablaj, in locul respectiv traseul de cupru se poate desprinde de cablaj, iar in plus daca pe partea opusa exista piese sensibile la caldura excesiva, cum ar fi diode, tranzistori, circuite integrate, cestea se pot distruge, deci ar fi de preferat ca lipirea sa dureze doar cateva secunde.

| Chubby2104 a răspuns:

Du-o la reparat undeva
e periculos să te joci cu așa ceva
te-ai putea electrocuta sau cine știe

| anonim_4396 a răspuns (pentru Chubby2104):

E wireless, cu baterii, nu reprezintă un pericol. Pericol era dacă era cu fir

| Chubby2104 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mă pricep.
așteaptă încă un răspuns.
seară frumoasă!