| ChrilDanut a întrebat:

Am optiunea Colibri 10 impreuna cu happy night si cost control insa nu-mi merge happy night seara. Deconectez modemul al 11:55, il pornesc la 00:05 insa traficul de date este contorizat. Care poate fi >problema?

Răspuns Câştigător
| axnpictures a răspuns:

Trafic gratuit insemnand ca acel trafic facut intre orele 00:00 - 07:00 nu se contorizeaza la cei 3 GB de viteza mare.
Internetul este oricum nelimitat, doar ca dupa primii 3 GB, viteza va fi limitata la 128 kbps download si 64 kbps upload.
Daca deja ai depasit traficul de 3GB, aceasta optiune iti este inutila pana cand traficul va fi resetat, in luna urmatoare.
De unde stii ca se contorizeaza?

9 răspunsuri:
| axnpictures a răspuns:

Dupa cum este mentionat si in program, statistica este aproximativa. Programul nu tine cont de faptul ca noaptea traficul nu se contorizeaza. De fapt, acela e traficul facut pe internet, este normal sa-l contorizeze. Ca nu se cumuleaza la cei 3 GB, este cu totul altceva.
In mod evident, acei 3 GB nu au fost consumati, optiunea fiind in regula (altfel viteza ar fi fost cu siguranta limitata la 128 kbps / 64 kbps).
Ca o nota, nu este o regula ca dupa o jumatate de luna sa fi consumat 1.5 GB. Asta depinde doar de traficul facut; cei 3 GB pot fi consumati si intr-o zi cu un singur download, sa zicem un film in format DVD de aproximativ 4.7 GB happy

| ChrilDanut explică (pentru axnpictures):

1,5 GB Mi-au dau cei de la Orange ca mi-am facut contractul la jumatatea lunii. Eu sunt foarte multumit de viteza pentru ca pana acum aveam romtelecom maxim 200 KB/s. Dar imi e frica pentru ca am descarcat pe timpul noptii si nu stiu, am depasit 3 GB. Nu cumva ca im prima luna sa nu fie activat cost control si sa ma trezesc cu o factura dubla?

| axnpictures a răspuns (pentru ChrilDanut):

Nu. Dupa cum spuneam, programul contorizeaza toata activitatea online, inclusiv ce s-a transferat in intervalul orar in care a fost activa optiunea happy night.
Cu o factura dubla oricum nu te vei trezi pentru ca traficul este nelimitat. Acel trafic de 3 gb este traficul de viteza mare. Dupa depasirea lui, internetul va functiona in continuare (fara cost suplimentar) dar la o viteza mult mai mica.
Cost aditional se percepe doar la folosirea internetului in roaming.

| ChrilDanut explică (pentru axnpictures):

Ce inseamna internet in roaming? La cat de mult ma ajuti imi vine sa fac 50 intrebari si la toate sa-ti dau funda

| ChrilDanut explică (pentru ChrilDanut):

Sunt putin sceptic si asa e probabil in prima luna pentru ca daca te uiti normal colibri 10 nu are cost control si happy night.
Eu fiind un client vechi Orange ( cu abonament de 30 euro in total pe luna ) mi-au facut o reducere, cost control si happy free + discount 2 euro in fiecare luna. Adica platesc 8 euro pe luna. Si continui sa fiu sceptic pentru ca am incercat cu 2 zile in urma, la fel traficul se contoria si cand am sunat mi-au spus ca era o greseala a lor ca nu era activata de la ei happy night. Dar daca e in contract asta, ar fi usor de demonstrat si astfel pot sa-i dau in judecata imediat ( in cazul unei facturi " umflate" )...

| axnpictures a răspuns (pentru ChrilDanut):

E bine ca ai contractul; poate fi folosit oricand ca mijloc probator. Trebuie pastrat pana la expirare.
Optiunea cost control este inclusa in abonamentul Colibri 10 http://www.orange.ro/internet-mobil/colibri/colibri-10/index.html
Internetul in roaming inseamna folosirea lui din strainatate. Traficul inclus/nelimitat atat pe calculator cat si pe telefon + minutele de voce sunt valabile doar pe teritoriul Romaniei. In roaming se percep taxe diferite.

| ChrilDanut explică (pentru axnpictures):

Si inca o intrebare si promit ca termin. MULTUMESC FRUMOS PENTRU TOT AJUTORUL DE PANA ACUM.

Am vazut care are un slot pentru card? La ce il folosesc, cu ce ma ajuta?

Si, de exemplu eu am MB pe cartela de la telefon. Pot sa introduc cartela in modem (stick Orange ) si sa-i folosesc?

| axnpictures a răspuns (pentru ChrilDanut):

Acel slot pentru card microSD permite modemului sa fie folosit ca un stick de memorie. Practic e ca un cititor de card microSD sau un stick de date, poti pune fisiere pe el.

Cat despre schimbarea cartelei, presupun ca acel modem este blocat in retea. Deci daca e o cartela SIM Orange, va merge daca setarile de conectare sunt corecte.
Nu stiu ce anume ai activat pentru acei MB, dar la extraoptiunile de internet pe mobil, APN-ul este "net" si nu "internet" ca la cel de pe stick.
Practic ar trebui sa modifici ca in imagine, de la Intrumente -> Optiuni, din fila de profil: http://oran.ge/QdjhuD
Ori modifici APN-ul, ori adaugi un nou profil dand click pe butonul incercuit si bifand ca in imagine pentru automatic DNS si fara user / parola. Doar APN-ul.

| ChrilDanut explică (pentru axnpictures):

MULTUMESC! Mi-ai fost de mare ajutor!