| SivanCosmin a întrebat:

Am placa de baza ASRock B85M Pro3 doua memorii RAM de 2 Gb (1333 GHz), procesor Intel i5 4460 si placa video AMD Radeon 5670... ce ziceti este un sistem bun pentru jocurile noi aparute (Battlefield 4 Fifa 15 Watch Dogs, Metro Last Night etc.?)?

Răspuns Câştigător
| c0ton a răspuns:

Procesorul are un rol mare doar la upgrade cu cat procesorul e mai performant cu atat placa video si cealalte piese vor prospera. Dar vezi sa ai o sursa buna sa poate alimenta o placa video care consuma mai mult pe viitor. Eu am un rahat de i2 si isi vede perfomanta in gaming joc Half Life cu lag cand e mai multa lumnina sau mobi sau aprind lanterna deci...

11 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

E buna configuratia, ruleaza bf4, watch dogs, dar nu la detalii farte mari. Un low-medium ruleaza fara probleme.

| c0ton a răspuns:

Battlefield - Hm. nu
FIfa 15- poate dar la mediu/low
Watch Dogs - Nu ai nevoie de o placa video monstru pentru asa ceva iar RAM-i necesari sunt de 6 gb deci mai bine renunti.
Metro:Last Light - Nu, motive? RAM-i putini placa video nu e destul de puternica.
Dar o sa iti mearga jocuri mai vechi (putin vechi ) gen Crysis 2 etc.
Sistemu e bun dar nu destul de bun, totusi as vrea si eu ce ai tu acolo happy
Procesoru i5 e bun, placa se mai poate totusi, mai baga RAM-i totusi.

| c0ton a răspuns (pentru c0ton):

Am zis Nu la referinta ca nu la perfomante uluitoare gen totu high sau ultra.

| SivanCosmin explică (pentru c0ton):

Ma refer FIFA 15 Battlefield si astea sa le joc la cerinte medii dar sa mearga fluent fara sa se intrerupa, ar merge?

| c0ton a răspuns (pentru SivanCosmin):

Numele placi intreg este cumva AMD Phenom ii x4 965 AMD Radeon HD 5670?
Daca da atunci il poti juca cu High Battlefield. Daca placa ta video este cea specificata mai sus atunci am vesti bune s-ar putea sa mearga Battlefieldu si Fifa 15 dar Metro : LL sau Watch Dogs m-ar cam mira. Dar daca e Sapphire AMD Radeon HD5670 HM nu ar merge mai nimic ca jocurile astea sunt specifice pentru un VDDR5 iar a doua varianta pe care ai putea sa o ai este un DDR3 mai inferior dar ieftin

| SivanCosmin explică (pentru c0ton):

Placa este ATI RADEON HD5670 GDDR5 1 GB

| c0ton a răspuns (pentru SivanCosmin):

Atunci e buna uite si o dovada ca sa nu zici ca te mint : https://www.youtube.com/watch?v=Ca-eE1kyDNU
Channel-u asta are mai mult videouri cu gameplay la aceasta placa

| SivanCosmin explică (pentru c0ton):

Deci singurul fapt pentru care nu imi merge FIFA 15 Battlefield si astea este din cauza procesorului... acum am un Intel pentium g620 2,6 GHZ... deci daca voi avea un i5 4460 vor merge bine? big grin

| SivanCosmin explică (pentru c0ton):

Momentan am o sursa de 350 W... vreau sa schimb decat placa de baza si procesorul deci nu va urca cu foarte mult numarul de W, atunci cand voi achizitiona o placa video mai buna voi schimba si sursa, e bine asa?

| c0ton a răspuns (pentru SivanCosmin):

Da happy Distractie placuta in gaming

| c0ton a răspuns (pentru SivanCosmin):

Procesorul are un rol mare doar la upgrade cu cat procesorul e mai performant cu atat placa video si cealalte piese vor prospera. Dar vezi sa ai o sursa buna sa poate alimenta o placa video care consuma mai mult pe viitor. Eu am un rahat de i2 si isi vede perfomanta in gaming joc Half Life cu lag cand e mai multa lumnina sau mobi sau aprind lanterna deci...

| DenisY a răspuns:

Nu...funda?