| Gigiion a întrebat:

Am primit astazi o imprimanta EPSON L3251 cu cerneala in cartuse.La pornire se aprinde intermitent butonul verde de pornire, cel mic verde si cele rosii hartie cerneala. Exista taste de resetare!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Citeste din "Manualul de utilizare"
https://download.epson-europe.com/pub/download/6416/epson641650eu.pdf
paginile 20-21 - indicatiile luminoase de eroare!

| Simpatic a răspuns:

Acele cartuse de care zici sunt "cartuse lichide" care se toarna in fanta dedicata a imprimantei, asa este la toate seriile EPSON eco tank!

pentru a reseta modelul tau de imprimanta, daca da cea eroare de tip "a printer ink pad is nearing the end of its service pad" (eu am spus eroarea asa cum este ea afisata pe softurile de service, in PC-ul tau poate aparea sub o forma usor diferita pe driverul si toolul EPSON )este nevoie sa mergi cu imprimanta la un service, acestia au soft dedicat pentru EPSON sa faca acest reset!

Exista si tutoriale pe net, unii pun softuri la dispozitie sa iti faci si tu, dar nu recomand pentru ca toate acele softuri contin malware!

O astfel de resetare la service costa in jur de 100 de lei

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate nu sunt cartusele pline sau daca le ai reincarcat nu le mai acceptă, trebuiesc cartuse originale nu o reseta aiurea ca o strici. Pune i ce i trebuie si va merge.