| LucianOvidiu a întrebat:

Bună.
Am o imprimanta Epson ET-2821
Imprimanta are cerneala Full la toate cele 4 compartimente...

Cerneala originala EPSON

Ii fac curatare și întreținere dar degeaba nu îmi scoate anumite culori.

Exemplu: scot o imagine cu nuanțe de albastru le face roz... sau o imagine cu mult verde îl scoate galben.

Știe cineva care sa fie problema?

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NumănumescBrBr a răspuns:

Salut! Este posibil ca imprimanta ta Epson ET-2821 să aibă o problemă cu capul de imprimare.
Încearcă următoarele:

Rulează funcția de curățare a capului de imprimare: majoritatea imprimantelor Epson au o funcție de curățare a capului de imprimare. Aceasta îți poate ajuta să îndepărtezi orice blocaje sau depuneri de cerneală care pot cauza probleme de imprimare. Asigură-te că rulezi această funcție după fiecare utilizare.

Înlocuiește cartușele de cerneală: Dacă curățarea capului de imprimare nu rezolvă problema, încearcă să înlocuiești cartușele de cerneală. Uneori, cartușele de cerneală pot fi blocate sau pot fi împiedicate să funcționeze corespunzător, ceea ce poate cauza probleme de imprimare.

Succes

| LucianOvidiu explică (pentru NumănumescBrBr):

Pana la urma am desfăcut imprimanta și am curățat acel dispozitiv ce curata capul de imprimare și i-am dat curatare intensiva de 11 minute. Și acum funcționează perfect.

| NumănumescBrBr a răspuns (pentru LucianOvidiu):

Păi vezi! laughing

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa descrierea ta, cartusul de culoare albastra nu functioneaza (este golit, uscat sau defect).
Daca indicatorul iti arata cartusul ne-golit, atunci ceea mai mare probabilitate este uscarea cernelei la varful cartusului (la electrozii din partea inferioara.
Ce poti face?
1. Intai poti incerca curatirea cu ajutorul aplicatiei de curatare.

2. Daca nu se imbunatateste situatia dupa 2-3 incercari, atunci poti incerca spalarea varfului cartusului. Scoti cartusul cu culoarea albastra si il asezi cu varful (electrozii din partea inferioara) pentru 5-6 minute intr-o farfurioara cu apa calduta. La sfarsit, se clateste usor cartusul si se tamponeaza varful cu un servetel fin de hartie.
Se monteaza la loc cartusul in imprimanta si se incearca tiparirea uei pagini scrisa cu culoare albastru-inchis.
La nevoie, se va face si procedura de curatire cu program, de 2-3 ori.

3. Daca nici asa nu-si revine cartusul, atunci putem apela la un service de incarcare cartuse sau sa montam un cartus (cu albastru) nou.

| sierra1 a răspuns:

Făi o probă cu câte un dreptunghi de cca 200x200 px de culori: roșu, verde, galben, albastru, negru.

| AlexandruIonescu86 a răspuns:

Salut! Problema pare să fie legată de cartușele de cerneală sau capul de imprimare. Verifică dacă cartușele sunt instalate corect și dacă capul de imprimare este curățat corespunzător. Dacă problema persistă, s-ar putea să fie necesar să înlocuiești capul de imprimare. Succes!