| Andreea0612 a întrebat:

Am problema la pc.
Totul este negru... numai bara de start imi apare si o pagina la care scrie "system repair".
In pagina "system repair" apare Disk 1 si Disk 2, adica C-ul si D-ul din "my computer".
Eu cred ca problema a inceput cand C-ul si D-ul erau prea incarcate cu filme, mai ales D-ul. In pagina "system repair" scrie : C-critical si D-dangerous
Ce pot sa fac?

20 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Nu mai indu ma lumea in eroare. Ce treaba are hard diskul, cu placa video?
Numa' prosti vorbesti, daca nu ma insel tot tu ai dat si raspunsul la o intrebare de-a mea cu un telefon rootat. Imi pare rau ca ti-am dat funda, e clar ca di raspunsuri doar ca sa te aflii in treaba.

| alecx4music a răspuns:

Problema este ca ai bad-uri pe HDD.
Bad-urile sunt de 2 feluri:
fizice si psihice.
Cele psihice sunt cauzate de scrierea incorecta a datelor pe hard disc din diferite motive (virusi, oprirea incorecta a calculatorului... etc)
Cele fizice nu se pot repara si sunt cauzate de uzarea platanelor hard diskului. Cand se uzeaza un sector de pe hard disk (se demagnetizeaza in locul respectiv sau este avariat) atunci nu mai poate scrie sau citi in acel loc.
Daca spui ca ai avut partitiile pline, se poate ca bad-urile sa fie psihice.
Se poate rezolva usor cu un soft de reparare a bad-urilor, cum ar fi hdd repair, sau incearca sa scrii in command prompt chkdsk c: /f
O sa te intrebe sa il restartezi, si il lasi sa scaneze.
Bafta!
Daca bad-urile sunt de natura fizica, pana la urma nu iti va mai merge Hard Diskul.

| Andreea0612 explică (pentru alecx4music):

Poate e din cauza ca eu nu mai inchideam laptopul din start... apasam doar un buton si cand il deschideam nu mai trebuia sa astept sa se incarce, se deschidea direct.
Cam asa arata desktopul meu -> http://i.imgur.com/PUt1OpX.jpg
Aici imi arata ca trebuie sa completez astea 4 etape, dar la penultima etapa imi trebuie un email si un cod -> http://i.imgur.com/9Fa3Cyp.jpg

| Andreea0612 explică (pentru alecx4music):

Nu am facut cu "print screen" pentru ca nu am putut, asa ca am facut cu telefonulhee hee.

| Andreea0612 explică (pentru anonim_4396):

M-a uitat la filmul asta si m-am luat dupa el, am facut tot pana la partea cand trebuie sa dau "remove selected" pe la 03:40, dar de acolo in loc sa-mi apara "removal proces", imi apare "evaluation version" unde trebuie sa pun un e-mail si un cod.De acolo m-am blocat, nu-mi merge nici-un cod.
Ce pot face?

| alecx4music a răspuns:

Nu trebuia sa faci ce ti-a zis allan lynfried ala, habar nu are, vorbeste sa se afle in treaba sau ce vede pe nu stiu ce forumuri tampite. Nu din cauza ca ai lasat calculatorul pe sleep ai baduri pe hhd. Se intampla. de fapt toate hardurile, chiar si cele noi au baduri din fabricatie, dar sunt inlocuie cu altele bune. Este putin mai complex, dar asta e principiul in mare parte. Trebuie neaparat sa reinstalezi windowsul.Lasa-mi un id de mess pe pv si iti dau un program cu care sa scanezi calculatorul de baduri. Oricum, windowsul trebuie reinstalat. Daca nu esti in tema cu asa ceva, cheama un prieten sau un coleg care se pricepe. sa ii spui sa instaleze si un antivirus.
Eu am baduri fizice pe hdd, si aparea mesaj de fiecare data cand porneam calculatorul, ca hdd este pe punctul de a ceda si trebuie schimbat. Am oprit acea notificare si il folosesc pana o sa cedeze complet Ceea ce mi se pare ciudat este ca nu ai precizat daca windowsul merge greu sau se blocheaza. Cand ai baduri (fizice sau psihice) hard diskul se blocheaza acolo unde da de bad, si nu prea mai poti sa faci nimic.
Eu iti recomand sainstalezi un windows bun, cu antivirus si setat cum trebuie si daca tot face figuri, atunci scanezi cu un program de baduri.

| Parintele a răspuns:

Reistaleaza windowsul, poate mai merge un timp.strange niste bani si cumpara un nou HDD cat mai repede si inlocuieste-l.

| valentingb a răspuns:

Buna! Daca poti, salveaza atat cat poti din partitia C pe suporturi mobile(cd, dvd, stick, hdd extern),apoi schimba Windows-ul. Daca ai ceva nefolositor in D, sterge, apoi muta lucruri importante din C in D(in cazul in care nu ai dvd-uri sau stiu eu, nu-ti merge, etc.) Daca nu poti face nimic, mergi cu hardul la un prieten /o prietena si salveaza lucrurile importante la el/ea si apoi schimba-ti Windows-ul. Tu alegi varianta mai convenabila pentru tine. Daca nu ai lucruri importante, doar schimba Windowsul si nu mai supraincarca memoria. Nu uita sa folosesti un antivirus, macar unul gratuit, Bit Defender e foarte bun.

| Andreea0612 explică (pentru valentingb):

Am intrat in C si D din "Start" dar erau goale amandoua

| valentingb a răspuns (pentru Andreea0612):

Inteleg. In mod clar nu e placa videohappy Este fie o problema a hardului, fie un virus. Nu ai raspuns nimanui aici, sa ne spui daca iti merge calculatorul, ce poti face cu el? Poti instala un program? Daca poti, instaleaza un antivirus(in cazul in care ai deja unul, da o scanare sau dezinstaleaza-l si apoi instaleaza BitDefender). Daca nu e un virus(vei constata asta dupa scanare) instaleaza Tune Up utility, care verifica si repara intregul sistem. Sau cum spune alecx, intra in start- run - scrii "chkdsk.exe" dar cel mai simplu este sa reinstalezi windowsul, formatezi totul cu ocazia asta, apoi pui un antivirus bun si probabil nu vei mai avea probleme. Incearca toate metodele, poate ca una din ele va functiona.

| Mann02 a răspuns:

laughing) rolling on the floor

| Mann02 a răspuns:

Nu stiu sigur la ce te referi prin critical si dangerous, daca e vorba de sanatatea hard-disk-ului atunci e spre sfarsit si trebuie sa il schimbi, daca e vorba de spatiu nu e o problema, calculatorul nu iti face figuri pentru ca il umplii cu filme sau alte cele, e foarte mica sansa sa primesti erori mai grave decat atentionari ca nu mai ai spatiu sau de genul.
In principiu incearca sa chemi pe cineva care sa incerce sa iti repare windows-ul, sa formateze C-ul, numai vezi ca se pierde tot de pe partitie, si daca nu merge asa, inseamna ca e ceva bai la componente happy
Sper ca te-a ajutat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm pare sa fie de la hard problema..ai putea scana cu un hdd regenerator sa vezi daca nu ai bad-uri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

System Repair este un program virus trojan care face misto de tine, toate erorile sunt false tu nu ai nimic in neregula.
Ce poti face, dezinstaleaza programul sau dai un restore (afla si cum http://w3junk.com/2012/06/13/blue-screen-deathfixed-2/ )
Apropo de raspunsurile de mai sus, de ce atata mediocritate?

| ZK a răspuns:

Singurul lucru care il poti face ii sa formatezi partitiile. Vezi daca poti intra in safe mode. Daca poti intra sterge date de pe C. Daca nu poti inseamna ca hard disk-ul tau are o problema grava

| Andreea0612 explică (pentru ZK):

Am intrat in safe mode dar este exact la fel... am intra in C de la start si nu am gasit nimic.C-ul era gol, la fel si D

| Andreea0612 explică:

Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri.
Pana la urma am chemat pe cineva si me-a rezolvat problema. Se pare ca era de la hard.
Imi pare rau ca nu pot da la toti funda.

| ITHelper a răspuns:

Pai. se poate rezolva foarte usor, bagand CD cu windows original. Dar daca poti sa umbli inca in pc fa un full scand de virusi sau malware si curata registri de le hard.
Pentru virusi: Kaspersky, ESET, sau care vrei tu. unul bun
Pentru malware: Malwarebytes (cel mai bun)
Pentru registri: Tune up, Registry tunner, sau chiar advance system care, deoarece este o problema destul de minora.
Sigur se va rezolva! Bafta! Funda?

| tofanlucian12 a răspuns:

Fa.ti windowsul poate e si de la licenta daca l.ai lasat sa se updateze. bafta!