| Xinnicut a întrebat:

Am pus cateva intrebari de laptop-uri aia e, deci am zis ba deja tot upgrade-uri fac la altii la al meu cand, sincer mie imi ajunge 126 gb ssd m2 si un 1tb hdd, asta am pe al meu, un HP pavilion 15-dk0004nq, aici e link cu descrierea lui de la site-ul HP https://support.hp.com/ro-en/document/c06414578 pe scurt are 8 gb ram, mai exact 8 GB DDR4-2666 SDRAM, mai multe detalii nu stiu sa dau. Din cate stiu, eu l-am mai deschis sa il curat si sa ii schimb pasta, are 2 sloturi, o sa il deschid sa ma asigur, ca la HP de obicei acopera bine sloturile goale cu ceva benzi negre si am zis sa am un dual chanel de 8 gb, ce ziceti ceva raport pret calitate? Pentru ce tip de memorie am, sa fie la fel

3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Am verificat pe 3 site-uri si asa spune ai doar 8 giga si un singur slot iar aici in clip poti vedea pe cineva ce pune alt ram mai mare

https://www.youtube.com/watch?v=ivReCYQrrBM

| NLS a răspuns:

1) in linkul dat de tine nu apare clar daca ai 2 sloturi de RAM sau nu, indica doar ca laptopul are instalati 8 GB, intr-o singura placuta.
In plus, aceasta este configuratia standard, dar nu stiu daca ce ai tu coincide 100% cu ce este pe siteul HP.
Verifica inca o data, deschizand capacul, gaseste slotul al doilea, (daca exista), eventual fa-le o poza si urc-o aici.

2) exprimarea ta e putin gresita, sau sa zic inexacta:
"Dual Channel de 8GB", inseamna sa ai (sau sa pui), 2 placi, fiecare de 4GB.
Cred ca voiai sa zici Dual Channel, intr-un kit de 2 placi de 8GB, insumand 16GB.

3) instaleaza CPU-Z de aici
https://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/cpu-z_1.99-en.zip

Si posteaza screenshot din taburile SPD si Memory.
Pentru a- ti putea spune ce latenta (CL) ai nevoie.
Eventual si frecventa, in caz ca nu coincide cu ce e pe site-ul HP, sau in caz ca frecventa reala a RAM-ului este ceva mai mare decat frecventa la care lucreaza (tu trebuie sa cumperi frecventa pe care o are placa existenta, nu frecventa mai mica la care eventual lucreaza).

| Xinnicut explică (pentru NLS):

Eu mi-l curat, si imi schimb pasta la procesor si mini procesoare periodic, are 2 sloturi, unul cu 8 gb pe el