| maryus92 a întrebat:

Am si eu o problema cand pornesc pc cateodata imi sta mult pana imi apare welcome si nu stiu de ce, iar la un moment dat imi da restart, dar nu totdeauna, cine stie care este cauza si cum as putea-o remedia primeste fundita

Răspuns Câştigător
| PaulB a răspuns:

Asa mi-a facut si mie l-am dus la reparat.si cand colo stii ce era de vina? era memoria aia care o ai in PC (eu o am de 1 GB) e ceva verde cred ca stii care...pare ciudat si eu m-am uimit dar memoria e de vina :p mie mi-au schimbat-o si acum merge pc-ul
Sper ca te-am ajutat.Bafta!

5 răspunsuri:
| whitehair a răspuns:

Daca iti apare pana la urma "welcome" NU este de vina placa (sau) placile de memorie si am sa-ti spun si de ce:atunci cand se porneste un computer BIOS-ul (Basic Input Output Sistem) initializeaza o diagnoza completa a sistemului si daca o componenta sau mai multe nu functioneaza in parametrii normali, computerul nu porneste.Problema la tine e alta, iar sugestia mea este urmatoarea:verifica sa fie bine introduse cablurile de date in prizele de pe placa de baza si celelalte dispozitive hard-disk si unitate optica. Dar, ATENTIE, faci asta daca si numai daca computerul a iesit din garantie, altfel o pierzi pentru ca trebuie sa desfaci capacele unitatii. Daca era memoria, nu mai pornea in veacul veacului, amin. Daca si dupa aceasta verificare a cablurilor face la fel, schimba cablurile cu unele noi si fa o defragmentare, apoi o scanare completa (deep scan) cu un antivirus bun si cu update la zi, e posibil sa ai ceva "goange" pe care antivirusii free nu prea le vad si deci nu le elimina.Revino si zi-ne daca ai rezolvat.Bafta! P. S. Ti s-a modificat cumva pagina de pornire (home page-de obicei Google sau Yahoo) a browserului?

| PaulB a răspuns:

Daca e de vina cum am spus eu memoria de vina adica RAM ast un mesaj pe private sa vad daca te-am ajutat.Bafta happy

| m@ri@ a răspuns:

Aceeasi problema o veam si eu! nu mai sunt buni RAMI! dar incearca sa desfaci unitatea ca se poate sa fie si de la praf! salotia este : ori de la RAMI ori de la praf!

Sper ca am fost de ajutorwinking

Răspuns utilizator avertizat

Ma, fratehappy
Degeaba as scrie mult si prost.si incurcat.stii tuhappy...raspunsuri evazivehappy.
Schimba-ti Windows-ulhappy!
Asa am avut si eu si...degeabahappy... a trebuit schimabrea de windowshappy