| JesterRO a întrebat:

Am si eu o problema cu placa video. Mai de mult mi-a reparat cineva calculatorul sa zic asa... l-a reformatat. Chestia e ca nu mi-a pus driver la placa video, mi l-a lasat asa.
Acum am incercat sa iau driver de pe net fiidnca nu mai am cd-ul original. Problema e ca filmele si videoclipurile merg...imi merge starcraft, dar Warcraft nu. In cel mai fericit caz imi intra in joc apoi se face ecranul negru si nu mai preia nicio comanda.
Stiu ca-i de la placa video, insa nu stiu ce-i de facut, am incercat sa instalez toate driverele posibile pentru placa asta... poate nu am stiut cum se instaleaza si am instalat gresit.
Imi poate zice cineva pe scurt pas cu pas cum se instaleaza?
Am o NVIDIA GeForce4 MX 440 with AGP8X. E veche de prin 2002 sau ceva de genul.
Va multumesc, as aprecia enorm un raspuns valid.

10 răspunsuri:
| asko a răspuns:

Dezinstaleaza intai ce drivere mai ai, din device manager, click dreapta pe driver si uninstall
apoi incearca cu un program gen driver manager
http://www.giveawayoftheday.com/soft/15324/
driver cleaner

ia de aici driverul si instaleaza-l
http://www.nvidia.com/object/winxp_2k_93.71_2.html

| asko a răspuns:

Nu conteaza unde, puteai sa dai si install de la device manager sau update driver cred
nvidia instaleaza de obicei si un program - nvidia manager sau asa ceva

| putzulica a răspuns:

Da poti sa o instalezihappy uite de aici bagi u toate informatiile despre ea... dai search si apoi download happy si instalezi...winking o sa mearga.happy

| JesterRO explică:

Mersi eugen am incercat deja asta si sunt in situatia de fatahappy
mersi oricum
!

| JesterRO explică:

Am instalat driverul Program files. Trebuia in alta parte?

| JesterRO explică:

Am instalat direct x 9. 0c.
Problema e alta...am testat acum Direct3D si a esuat...adica nu mi-a aparut pe ecran niciun fel de forma. Doar s-a marit rezolutia si a revenit...
DirectDraw test a iesit bine.

| stef3530 a răspuns:

Http://www.nvidia.com/object/winxp_2k_93.71_2.html ia de aici driver-ul original dezinstaleaza driverul vechi si il instalezi pe asta dupa restart de instalat e foarte simplu daca ai IP static extern ti-l instalez eu de acasa

| run a răspuns:

Ai instalat o varianta noua de DirectX? Starcraft merge si fara dar in cazul Warcraftului (presupun ca te referi la 3) s-ar putea sa ai nevoie de un DirectX 9.
Daca nu tii exact: Start->Run si scrii "dxdiag" in partea de jos ar trebui sa vezi ce versiune ai instalata.