| ZambetulNebuniei a întrebat:

Am si eu o problema cu router-ul wireless...astazi m-am "trezit" cu el fara parola si cu numele schimbat.
Ce pot face sa il parolez din nou?
De ce s-a intamplat asta?

Răspuns Câştigător
| LoveIsLove4Ever a răspuns:

Nu te lua dupa ce spun toti, nu trebuie un reset intra pe pagina routerului ( ex. 192.168.1.1 asta sau 192.168.1.0 sau 192.168.1.2 sunt cele mai folosite ) si logheazate, schimba parola de la administration, schimba parola WIFI de la network > wlan si dai submit apoi totul revine la normal. cauza ar putea fi ca cineva tia spart parola de admin a routerului. funda?

| ZambetulNebuniei explică (pentru LoveIsLove4Ever):

Apare problema ca eu nu stiu la ce nume si parola face referire...eu nu am participat la instalarea router-ului.
Mai am o intrebare...am intrat de ep pc-ul meu la network and sharing center, am intrat pe router si am dat la securitate si am vrut sa il parolez, am bagat parola si acum nu ma mai pot conecta de pe laptopul meu, cica semnalul/router-ul (nu ma pirice...deci nu stiu la ce face referire) nu corespunde setarilor mele. Ce pot face? Leptopu tatei nu are probleme, ala e tot fara parola si eu nu ma mai pot conecta

| ZambetulNebuniei explică (pentru LoveIsLove4Ever):

M-am reconectat la el, sa vad ce reusesc sa ii fac.
Multumesc mult tuturor!

| LoveIsLove4Ever a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

Fii atent si ai incredere in mine, eu stiu care e problema doar ca aici imi ia mult sa vorbesc cu tine, daca ai mess da add la gamers_republic23@yahoo.ro si te voi ajuta de acolo, aici nu iti pot raspunde prea rapid.

| ZambetulNebuniei explică (pentru LoveIsLove4Ever):

Multumesc mult!
Am reusit sa il reparolez. >big grin

| LoveIsLove4Ever a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

Primesc funda pentru asta?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa iei legatura cu compania la care ai internet sa sesizezi evenimentul neplacut si exista un dispozitiv care nu permite intrusilor sa iti fure din wifi, intreaba un informatician pentru ca o ruda de-a mea are dar nu am intrebat de unde a facut rost.

| pedobear a răspuns:

Esti sigur ca e routerul tau? Daca da atunci tot ceea ce trebuie e sa il resetezi la configuratia din fabrica. Asta se realizeaza tinand apasat un buton mic, 'ingropat' in carcasa pentru a nu fi apasat accidental. Pentru detalii consulta manualul.
In mod normal nu ar trebui sa se intalmple chestia asta. Posibil ca cineva sa iti fi ghicit parola sau sa iti sparga de-a dreptul router-ul. Recomand a folosi WPA si o parola care contine caractere mari, mici, numere si simboluri.

| ZambetulNebuniei explică (pentru pedobear):

Aveam la el o parola de, cred ca 20 de caractere. Da, e routerul meu...ma rog, al parintilor mei. N-am idee pe unde e carticica aia sau cu ce a mai venit el, nu m-a prea interesat.

| MiruD a răspuns:

Ii dai resete. Si intri pe net la o adresa 192.168..., Bagi user :admin si parola : admin, si acolo ii poti schimba si numele si parola!winking

| King18name a răspuns:

1- ti-a fost ''sparta'' parola
2- ti s-a resetat router-ul!
Nu ma prea stiu, dar eu cred ca ti s-a resetat router-ul! (se reseteaza daca apesi pe un buton mic, de la router)

| maturgrizonat a răspuns:

Efectueaza un reset hardware la router. Gaseste si apasa lung 10-30 secunde butonului de reset de pe router.
Eventual apasa intai butonul reset si apoi power.
Dupa resetare revine la parola din fabrica admin admin.
Sau cauta pe net ''hardware reset'' pentru modelul tau de router.

| TomaKa1900 a răspuns:

Incearca sa-l restartezi, iar id-ul si pass-ul este standart ..Il configurezi, apoi pui o parola

| HolyDesire a răspuns:

Dai un reset pe undeva prin spate are un orificiu mic unde poti introduce un ac

| ZambetulNebuniei explică (pentru HolyDesire):

Si dupa ce ii dau reset, ce fac dupa?

| HolyDesire a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

happy al configurezi din nou cu numele care vrei tu si o parola la alegere

| ZambetulNebuniei explică (pentru HolyDesire):

Ok
nu eu mi l-am instalat si colac peste pupaza...am incercat sa il parolez si am reusit sa imi blochez accesul de pe leptopul meu pe el (acum fiind pe al tatei)...

| Adrian_Radu_1996 a răspuns:

Exact asta mi s-a intamplat si mie cand a venit un amic la mine cu un laptop, nu a facut absolut nimic. Eu l-am resetat apoi l-am instalat iar, trebuie sa ai carticica de la el si CD-ul, daca nu, gasesti pe net si detalii si driver-ul.