| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema! Prietena mea si-a instalat un pe calculator un program de modificat poze la sfarsitul caruia scria ca PC-ul o sa se restarteze! Dar dupa ce s-a inchis nu se mai deschide! Pe desktop scrie intr-una 'Windows starting' dar nu se mai deschide! Ce se intampla cu el? URGENT! funditalove struck

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Păi îi clar că în programul ăla cineva a integrat şi un virus.Remedii:
inrtră în safe mode şi dezinstalează programul, apoi dăi o scanare cu un antivirus bun(recomand Avira)
Reinsatalează Windows-ul complet, formatând ambele partiţii, dar nu înaninte de a folosi un program de recuperare de date asta în caz că are date inportante în PC.
în caz că ici in safe mode nu nvrea să buteze poţi folosi un Windows Live Cd(dă-mi un PM pentru detalii) cu care să dezinstalezi programul acela şi apoi folosind antivirusul inclus în el să dezinfectezi sistemul de operare(detalii dacă vrei îţi dau pe mes, că necesită dialog; pentru asta dă-mi un PM), dar nu garantez rezultate de 100%. Succese

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de unde e luat acel program... ma gandesc sa nu fi fost virusat si implicit sa-i fi virusat si calculatorul la instalarea lui. Iti recomand sa-l dezinstalezi.Asa cum ai zis ca nu mai porneste calculatorul, cel mai probabil va trebui sa intri in "safe mode"(pentru asta trebuie sa dai restart la calculator dupa care apesi de mai multe ori tasta F8 pana apare un meniu scris cu alb pe fundal negru din care sa alegi alegi din sageti "safe mode") Odata ce ai intrat in safe mode,(o sa se vada mai ciudat asa ca nu te speria,) incearca sa dezinstalezi programul respectiv de la control panel> add and remove programs.Ar trebui sa-l vezi acolo si sa-i dai remove sau uninstal. Dupa asta dai in restart(start->shut down->restart). Si lasi calculatorul sa porneasca normal. Iti recomand sa dai o scanare cu anitivirusul la partitia c si eventual si o defragmentare(click dreapta pe partitia c->proprietati->tools->defragment). A si ca antivirus iti recomand avast(e moca... il gasesti pe google.)

| BaronVonBavaria a răspuns:

Sau reinstaleaza windowsu

| plamalaur a răspuns:

Intra in safe mod si dezinstaleaza programul de modificat poze