| gmxromania78 a întrebat:

Am un amplificator cu 100w iesire per canal. Difuzorul trebuie sa fie mai mare sau mai mic? Am gasit unul la 90w si unul la 120 care il pot lua? Iar TWEETER-UL ce putere sa aiba?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Difuzorul trebuie sa fie egal sau mai mare ca putere. Daca pui doua sau mai multe se calculeaza puterea insumata daca le pui in serie si puterea fiecaruia in paralel. Mai este o chestie. Pe langa putere trebuie sa mai tii cont de impedanta. Impedanta trebuie sa fie egala. Daca este mai mica se arde statia si daca este mai mare nu se aude in boxe. Impedanta (rezistenta interna) se masoara in ohmi. Atentie mare!

| gmxromania78 explică (pentru Salontanul):

Si daca iau unul la 175w si amplificatorul are 100w? Merge?

| Salontanul a răspuns (pentru gmxromania78):

Da. Numai sa nu fie rezistenta interna mai mica ca se arde amplificatorul.