| LDCCristi a întrebat:

Am un cap usb de la un incarcator pentru rowter si un cap usb normal de la un mouse stricat.Am rupt firele de la amandoua si vreau sa fac un cablu ca acesta http://thegift.ro/images/cablu_usb_alimentare_imprimanta .jpg

Insa unu are 2 fire si celalalt are vreo 5 fire :)).

Cum fac? Plusu de cablu rosu si minusu de alb? Si celalate fire le izolez?(Verde, negru si cel cu cupru)

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Am verificat un cablu de imprimanta si am vazut urmatoarele: http://s19.postimg.org/mqddo8qzn/cablu_usb_alimentare_imprimantaxx.jpg

Prin urmare, indiferent de culoarea cablurilor, trebuie ca legaturile facute sa uneasca contactele corespunzatoare de la mufe. Daca se doreste construirea unui cablu pentru incarcat, sunt suficiente 2 fire, cele de la contactele marcate in figura cu 1 si 4.
Daca se doreste construirea unui cablu USB care sa mearga la imprimanta, toate cele 4 contacte trebuie sa aiba legatura intre ele, adica e nevoie de 4 fire, prin urmare capul usb de la router care are numai 2 fire, trebuie taiat si la el vor fi lipite firele de la cablul cu 5 fire.

Aici se vad curentii care trec prin cablu usb http://pinoutsguide.com/SerialPortsCables/usb_cable_pinout.shtml

In dreapta sus sunt mufele de pe cablu.

| LDCCristi explică (pentru halogen001):

Wow nene ai dat un raspuns foarte clar si concret nu am mai vazut asa ceva pe TPU big grin daca puteam iti dadeam 1000000 de funde.Si am facut cu ai zis tu 4 fire cu 4 fire si merge imprimanta (ma mir cum de am reusit straight face )

| halogen001 a răspuns (pentru LDCCristi):

Ma bucur ca ai reusit happy - nu e chiar asa de usor happy

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cumpara-ti nene un cablu, pana nu busesti imprimanta si placa de baza!

| Durbaca_Alex_1998 a răspuns:

Nuu rosu la rosu si alb/negru la alb/negru. verdele si celelate aruncale.