| yoboss97_5553 a întrebat:

Am un card de memorie de mult timp si astazi nu mai merge imi spune ca trebuie sa il formatez ce inseamna a formata? a sterge tot ce este pe el? ce sa fac?

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

NU inseamna stergere! Formatarea unui disc inseamna configurarea sa cu un sistem de fisiere(fat sau ntfs), astfel incat Windows sa poata stoca informatii pe acel disc. Sau stick! Ca in timpul formatarii se sterg fisierele existente pe disc sau stick, aia e altceva! Asa ca daca nu vrei raspunsuri aiuristice, ai Google!

| Bogdanel97 a răspuns:

A formata inseamna a sterge tot de pe el. Incearca sa il bagi in alt telefon, si fa-ti o copie in PC (tot ce ai pe card copiezi in pc cu un cablu de date, apoi formatezi linistit cardul si copize din PC pe card iar.) Bafta! happy

| yoboss97_5553 explică (pentru Bogdanel97):

Am un stick usb care bag cardul in el si este exact ca cablul de date si pe calculator nu merge sa vad ce am in card.
Nu merge sa intru in fisierele de pe card ca sa le copiez in pc si dupa sa il formatez

| alinike2 a răspuns:

Il bagi in telefon, te duci la setari > Stocare > Demontare CardSD > Formatare

| mada225 a răspuns:

Formatare inseamna a sterge tot de pe el

| Cryssty00 a răspuns:

Trebuie sters tot de pe el, gasesti in setari pe undeva ( cred ca la memorie)