| h3ttt a întrebat:

Am un CD Bootabil. vreau sa trec ce este pe CD pe USB STICK
cum fac sa copiez fisierele de system(boot) ale cdului pe stick?
pentru ca nu am acces la ele? cum pot sa le extrag din cd?
( de mentionat ca nu este un bootloader obisnuit ca alfel il luam de pe net)

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Click dreapta pe CD cand este bagat in unitatea optica si selecteaza Explore.vei avea acces la fisierele de system de pe acel cd bootabil.
o alta varianta ar fi deschiderea cd-ului cu daemon tools dar tot unde am spus mai sus ajungi. Fa cum iti spun si vei avea acces la ceea ce iti doresti.succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa faci stikul bootabil?
faci imagine cdului cu alcohool 120%, montezi imaginea intr un driver virtual si faci copie cu nero la ce e montat de ex pe,, F"(driverul virtual al alcohoolului)
cu nero cand copiezi dai
source drive:F
destination drive: G(stik)
succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci ar ramane cea mai simpla varianta (dar nu stiu daca va ramane si bootabil stikul), si anume... Explore sau open si pe cd marchezi tot. copy.si paste pe stik dar dupa ce
dai din meniul contextual tools- folder option-view
si bifezi
,, show hidden files and folders"
si tot aici ai putea debifa
,, hide protected operating sistem files" pentru a marca tot.
sper sa mearga.

| h3ttt explică:

Nero nu permite copierea pe stick a unui CD. la destination Drive poti selecta doar unitatile optice ( cd-rw / dvd-rw si Image Recorder )!