| Anonimul151 a întrebat:

Am un cont de elevi, la banca BCR, unde am și card.

Pentru a plăti cu telefonul la magazin sau altundeva trebuie să înrolez în aplicația GOOGLE PAY, cardul. Am făcut- o. Am urmat pașii de acolo. Am activat NFC-ul... Cand să încerc la magazin..., nu merge.

De ce nu merge să plătesc? E de vină POS-UL magazinului? Sau nu am urmat eu ceva? Nu am făcut eu ceva bine? Ce ar trebui sa fac ca să pot plăti?

Oare, e din cauza că e cont și card de elevi și asta e cauza sau asta nu contează?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Trebuie să fie card de credit (chiar dacă e prepaid).

Pe urmă în Olanda în multe magazine nu poți plăti cu card de credit la POS.

| mi25 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu am card de debit si platesc cu telefonul.

| doctorandus a răspuns (pentru mi25):

Dap, am si eu, dar trebuie adaugat la Google Wallet prin aplicatia bancii si nu in mod direct.

| Catrice a răspuns:

1. Da
2. Cu aplicația băncii cum stai?

| Anonimul151 explică (pentru Catrice):

Bine. Aplicația e activă. Cu cardul fizic pot face plăti. Deci nu e nici o problemă

| mi25 a răspuns:

Trebuie sa introduci - dupa ce-ti apare cardul pe ecran - de fiecare data parola si sa-ti apara sub card un cerc cu un dreptunghi si inscrisul " Tineti langa cititor".

| Okrutne a răspuns:

Poate nu ai activat cardul din aplicație

| Anonimul151 explică (pentru Okrutne):

Cardul e activat. Deoarece cu el pot face plăti.