| TheBoyTheCool24 a întrebat:

Am un cooler ( ventilator ) pe care aș vrea să-l montez pe carcasă calculatorului dar problema este că nu ajunge cablul la slot-ul unde trebuie băgat ( SYSTEM FAN ), pot să-l bag în locul unde este băgat cooler-ul de la procesor ( CPU FAN ) iar cooler-ul procesorului în partea cealaltă? Sunt aceleași slot-uri, există cumva vreun risc?

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Mufa de la procesor are prioritate față de celelalte. De exemplu, cu anumite programe și aparate, utilizatorul poate modifica viteza celorlalte ventilatoare și chiar le poate opri, dar nu și cea de la cpu fan.
Cât timp nu faci modificări în sistem, merge ce vrei tu să faci. Dar dacă vei face modificări și vei opri coolerul de la procesor, vei arde procesorul.

Cel mai bine este să tai exact la jumătate cablul noului cooler și îl vei putea prelungi cu câți centimetri ai nevoie cu două fire de aceeași grosime; în continuare adaugi jumătatea cablului care are mufa pe el. Le izolezi bine, și ai rezolvat problema.

| Bula a răspuns (pentru anonimg):

Si ce va face daca ventilatorul are 3 sau 4 fire?
Dar daca mufa ventilatorului nu pasuieste la mufa ventilatorului de carcasa?

| anonimg a răspuns (pentru Bula):

"Si ce va face daca ventilatorul are 3 sau 4 fire?" Foloseste 3 sau 4 fire. happy
"Dar daca mufa ventilatorului nu pasuieste la mufa ventilatorului de carcasa?"
Este imposibil ca mufa unui ventilator sa nu se potriveasca si sa nu mearga la mufa de pe carcasa (sys fan).

Aceasta de pe urma este o intrebare folositoare si inteligenta.
In cazul acesta, poate sa faca proba cu ventilatorul mai inainte de a atasa ventilatorul la carcasa, si deci mai inainte de a-i taia firele ca sa le prelungeasca.

| Bula a răspuns (pentru anonimg):

Aaaah, da! big grin
Acest mic "amanunt" a lipsit din raspunsul tau: sa incerce intai, daca se potriveste mufa. big grin

El a luat /cumparat intai ventilatorul, FARA sase intereseze daca este bun sau cum il poate adapta.
Daca cerea ventilator de carcasa pentru sys fan, atunci cablul ar fi fost suficient de lung in orice carcasa.
Dar nah, Dorel intai lucreaza si doarpe urma se mira si intreaba (in caz fericit)...

| anonimg a răspuns (pentru Bula):

Se intampla oricui sa faca greseli in cumparaturi. Poate ca nu este unul prea scump. Daca este asa cum banuiesti, il poate schimba.
Ei ii puneam o mufa usb si il faceam ventilator de camera. happy

| TheBoyTheCool24 explică (pentru Bula):

Băieți, nu știu cum să vă explic dar am lucrat ca Dorel laughing. Ventilatorul propiu-zis este scos de la un cooler Spire ( cooler pe care l-am avut pe un procesor AMD ), acum tot AMD am și de asta nu-mi ajunge cablul laughing

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In nici un caz sa nu faci cum ti-au sugerat habarnistii "Neculau_Codrin_1990 si "Sekim!
Iti vei distruge calculatorul!

Ventilatorul (fan-ul) racitorului (cooler-ului) procesorului (CPU) trebuie sa fie conectat OBLIGATORIU la mufa "CPU fan" de pe placa de baza!
In caz contrar, masurarea turatiei va fi eronata, iar procesorul va putea ramane chiar si fara ventilatie sau cu ventilare slaba, ceea ce poate duce la arderea procesorului si poate si a placii de baza!

Cel mai bine este sa prelungesti firele ventilatorului (cu fire izolate), cu adaugirile lipite cu cositor si izolate bine cu banda izolatoare sau cauti un alt ventilator, cu mufa adecvata.

| relian a răspuns:

Taie cablu de la ventilatorul ce vrei sa il montezi si lungestel, simplu laughing
Daca pui ce ai tu in locul aluia de la procesor, ai putea sa ai probleme.Sa fie ok doara daca ar avea exact aceleasi specificatii.

Deci tai firele, is doara 2, cauti ceva fire cam la fel le legi, pui banda izolatoare daca ceva mai profesionist nu ai si aia e tot.
Firele le poti lungi ori prin lipire sau cel mai simplu si rapid folosesti wire nuts, daca stii ces aia, daca nu cauti si afli ces, apoi folosesti.Bafta

| Sekim a răspuns:

Salut
Nu este cooler, este pur si simplu ventilator. Cooler este cel de la proceosr. Oricum, nu va fi nici o problema daca conectezi cpu la fan si invers.

| Neculau_Codrin_1990 a răspuns:

In principal nu ar trebui sa fie o problema dar verifica pinurile de la intrare sa fii sigur ca sunt la fel daca sunt nu cred si nu ar trebui sa fie vreo problema.