| FulgerMcQueeN a întrebat:

am avut un cooler mai vchi e la un procesor care s-a ars. Si m-am gandit sail folosesc ca si ventilator, asa ca am scos partea metalica lasand doar bucata de plastic (ventilatorul). L-am testat in locul coolerului actual din unitate (doar am schimbat ablul ) si merge foarte bine. Si a-si vrea sa il adaug si pe el tinand cont ca e micut si finut. Dar este doar un singur loc pentru CPU FAN. Si nu stiu de unde sa gasesc o sursa de curent. Mai am cateva locuri cu 4,, ace" libere care intra exact pentru ventilator, ca are 4 pini. Si de aici vine si intrebarea mea. Prin toate acele din placa de baza circula curentul? si daca da, pot baga ventilatorul? ( va implor sa imi spuneti daca cumva risc sa ard ceva, placa de baza, video sau mai stiu eu ce ). A-si dori daca se poate raspunsuri de la cei cre se pricep. Precizez ca ventilatorul este de la Intel. Va multumesc! dau fundita si vot!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce placa de baza ai? Daca nu stii denumirea corecta downloadeaza programelul CPU-Z, instaleaza-l si uita-te la mainboard, la manufacturer si model. Spune-mi denumirea si te ajut.

| FulgerMcQueeN explică (pentru Salontanul):

Placa de baza :
Manufacturer : ASRock
Model : G31M-S
Chipset Intel P35 / G33 / G31

| FulgerMcQueeN explică (pentru Salontanul):

Uite aici o poza cu ea [ http://www.google.ro/......tp?/search ]. Si fza e ca mai am un ventilator (l'am gasit ieri) cu 3 pini si l'am bagat exact in partea stanga a placii (si a pozei) langa mufa aia neagra lunga, deoarece e cu 3 pini si a venit exact. Si faza e ca am rams cu asta cu 4 pini si nu stiu unde sa'l mai bag deoarece calcultiorul se incalzeste foarte repede. Terog sa ma ajuti!

| Salontanul a răspuns (pentru FulgerMcQueeN):

N-ai unde sa-l mai bagi. Numai alea albe sunt pentru alimentare. Mergi cu ventilatorul sa-ti schimbe cineva mufa ca sa se cupleze direct la sursa de alimentare in mufele de cuplare HDD sau FDD. Daca totusi ai probleme cu incalzirea eu banuiesc ca s-a dus pasta termoconductoare dintre radiator si procesor sau cooler-ul de la procesor nu este montat cum trebuie. Eu zic sa mergi la cineva care se pricepe.