| anonim_4396 a întrebat:

Am un echipament de la rds-rcs, compus din spliter ADSL HWSP-140 cu doua iesiri phone si modem.Un modem AccEOC si un modem micut DIGI TEL si telefon fix.Nu stiu cum sa la conectez intre ele.am toate cablurile dar nu stiu sa la pun la loc.L-am mutat in alta camera si nu mai stiu sa la coneectez, nu merge nici telefonul si nici netul, Va rog ajutor urgent

1 răspuns:
| aalexei a răspuns:

Trebuie sa ghicim ce fel de conexiune ai, ADSL sau Ethernet over Coax.

Daca EoC:
Conectezi cablul coaxial (de televiziune) care intra in casa in intrarea Trunk la AccEOC, in LAN conectezi PC.

Daca ADSL: incepe de la splitter.
In intrarea LINE din splitter conectezi cablul de telefon ce intra in casa. Un alt cablu telefonic, conectezi un capat in iesirea PHONE din splitter, celalalt capat in aparatul de telefon. Inca un cablu telefonic in iesirea MODEM din splitter si celalalt capat in port DSL la DIGI TEL.
Apoi cu un cablu UTP interconectezi portul LAN de pe modem DIGI TEL cu placa de retea la PC. Nu uita sa conectezi toate echipamentele in priza.
Daca nu lucreaza - suna la rds-rcs, ei stiu mai bine ce retele au construit.