| anonim_4396 a întrebat:

Am un FAX vechi normal cu mufa RJ11 adica mufa normala de telefon analogic!
Cum pot sa scot la acest fax lucruri de pe pc
Cum pot foloxi acest fax ca si imprimanta la pc?
cum pot sa printez de pe un pc normal pe acest fax
Va rog sa imi oferiti cea mai rapida usoara si ieftina solutie!
Tin sa mentionez ca in locatia unde am fax-ul si calculatorul nu am internet si nici semnal GSM.
Ma intereseaza o solutie hardware care sa faca legatura intre LAN sau USB si RJ11
Pot pune in locatia respectiva un router daca este nevoie.
Va rog nu dati raspunsuri teoretice aberante stiintifico fantastice.
Am nevoie de un raspuns real! practic cum sa fac?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca acel fax are doar mufa RJ11, atunci nu-l poti folosi ca imprimanta.
Daca mai are si alte mufe (serial sau paralel), atunci mai ai o sansa, dar trebuie citite specificatiile fabricantului.

Ca fax il poti folosi (daca e functional), conectandu-l la o placa de fax-modem montat in calculator.
Calitatea insa va fi oribila din cauza rezolutiei foarte reduse.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu-l poti folosi ca imprimanta. Poti cumpara o imprimanta laser la mana a doua, sunt ieftine, merg cu hartie normala iar calitatea imprimarii nu se compara.

| RxTx a răspuns (pentru Bula):

Ba da se poate folosi ca si imprimata folosind functia Dail-in de la windows-ul 98
WINDOWS-UL 98 stie sa faca server de dail-in adica sa faca retea intre calculator si fax sau intre doua calculatoare prin fax modem
exista modem-uri fax care pot sa dea ton
se poate folosi si o baterie de 9 volti inseriata intre calculator normal cu fax modem pe el si fax in loc de centrala telefonica
se poate folosi si o mica centrala telefonica care acum a devnit extraordinar de ieftina gen centrala telefonica pentru birou pentru 2 telefoane
gen in care bagi cablul de telefon ce iti vine de pe stalp si ea creeaza doua numere de telefon pentru interiorul cladirii

| RxTx a răspuns (pentru andreia67):

Ba da se poate folosi ca si imprimata folosind functia Dail-in de la windows-ul 98
WINDOWS-UL 98 stie sa faca server de dail-in adica sa faca retea intre calculator si fax sau intre doua calculatoare prin fax modem
exista modem-uri fax care pot sa dea ton
se poate folosi si o baterie de 9 volti inseriata intre calculator normal cu fax modem pe el si fax in loc de centrala telefonica
se poate folosi si o mica centrala telefonica care acum a devnit extraordinar de ieftina gen centrala telefonica pentru birou pentru 2 telefoane
gen in care bagi cablul de telefon ce iti vine de pe stalp si ea creeaza doua numere de telefon pentru interiorul cladirii

NU TI-AM SPUS CA EU VREAU SA FOLOSESC ACESTE FAX-URI INTR-UN PROCES INDUSTRIAL DE FABRICARE A TAUAJELOR

acestea sunt niste fax-uri modificare care printeaza direct pe pielea omului pentru ca graficianul sa poata sa aiba ceva puncte de reper in momentul in care doreste sa faca un tatuaj